Jak podłączyć gramofon? - Ranking 2023

Gramofony ze względu na doskonałą jakość dźwięku i swój niezwykły charakter wpisały się już na stałe na listy sprzętu nie tylko dla fanatyków dobrego brzmienia. Choć jest to sprzęt klasyczny, to jednak stanowi dziś element niekiedy bardzo nowoczesnych zestawów audiofilskich. Z drugiej strony – można też podłączyć gramofon w wielu innych konfiguracjach, choć nie zawsze będzie to proste.

Jak podłączyć gramofon do wzmacniacza?

Podłączenie gramofonu do wzmacniacza to rozwiązanie prawdopodobnie najpowszechniej stosowane, jednak i tutaj pojawiają się pewne wątpliwości. Mogą one wynikać przede wszystkim z tego, że w tej konfiguracji użytkownik ma dwie możliwości:

  • korzystanie z przedwzmacniacza będącego częścią gramofonu lub
  • korzystanie z przedwzmacniacza zintegrowanego ze wzmacniaczem.

Obie opcje mają swoich zwolenników i przeciwników, choć ocena tego, w której konfiguracji jakość dźwięku jest wyższa, będzie zależała i od jakości sprzętu, i od indywidualnych preferencji. W obu przypadkach do połączenia gramofonu ze wzmacniaczem potrzebny będzie kabel RCA.

Opcja A to wykorzystanie wejścia Phono na wzmacniaczu, B to podłączenie przez AUX i ustawienie line na gramofonie, by skorzystać z jego przedwzmacniacza. Alternatywnie można ustawić Phono i dla wielu osób właśnie w tym ustawieniu głębia dźwięku jest bardziej satysfakcjonująca.

Jak podłączyć gramofon do soundbara?

Idealnym rozwiązaniem byłoby kupienie soundbara pozwalającego na bezpośrednie podłączenie gramofonu, jednak te modele są stosunkowo nieliczne i w większości dość kosztowne, dlatego trzeba problem ten w jakiś sposób obejść.

  • Najprościej będzie podłączyć do soundbara gramofon z przedwzmacniaczem, ponieważ można wtedy użyć RCA. Będą potrzebne dwa takie kable – jeden prosto na wejście i wyjście, drugi na wyjście przedwzmacniacza i wejście audio na soundbarze.
  • Jeśli gramofon nie ma przedwzmacniacza, można dodać do instalacji dodatkowy adapter z nim, który pozwoli na podłączenie gramofonu bezpośrednio do soundbara. Adapter ten ma zwykle wejście dla gramofonu i wyjście dla soundbara, a przedwzmacniacz pozwala na odtwarzanie dźwięku z gramofonu przez soundbar. To rozwiązanie, choć popularne, ma też spore grono przeciwników ze względu na możliwe straty jakości.
  • Możesz podłączyć gramofon do amplitunera lub wzmacniacza i z nich do soundbara przez wyjście audio. Ma to sens, jeśli już i tak korzysta się z tych urządzeń albo lepiej jest zainwestować w droższy, ale bardziej wielofunkcyjny sprzęt niż sam adapter.
  • Można też skorzystać z konwertera Phono–audio. Taki konwerter pozwala na podłączenie bezpośrednio do soundbara, ale w tym przypadku pewne straty jakości dźwięku są praktycznie nieuniknione.

Jak podłączyć gramofon do amplitunera?

Podłączenie gramofonu do amplitunera jest proste i daje doskonałą jakość dźwięku. W tym układzie konieczny jest przedwzmacniacz Phono i jeśli nie ma go w gramofonie (a przeważnie nie ma) ani w amplitunerze, to należy go dodatkowo dołączyć do układu, żeby takie połączenie można było zrealizować.

  • Zdecydowana większość amplitunerów ma wbudowane przedwzmacniacze za wejściem Phono i w ich przypadku nie trzeba wprowadzać żadnych dodatkowych modyfikacji.
  • W pierwszej kolejności należy wyprowadzić kable gramofonowe zgodnie z kolorami i podłączyć je do gniazd na amplitunerze.
  • Jeśli to konieczne, należy też przestawić odpowiednie przełączniki na amplitunerze w taki sposób, żeby uruchomić przedwzmacniacz.

To, czy jakość dźwięku w tej konfiguracji będzie zadowalająca, zależy od jakości i parametrów użytego przedwzmacniacza oraz ustawień amplitunera, jest to jednak co do zasady zestaw, który pozwala zachować sporą kontrolę nad czystością brzmienia.

Jak podłączyć gramofon z przedwzmacniaczem do amplitunera?

Jeśli gramofon ma wbudowany przedwzmacniacz, to nie podłącza się go już na Phono do amplitunera, ponieważ wtedy na linii znajdowałyby się dwa przedwzmacniacze. W takiej sytuacji do połączenia wykorzystuje się złącza uniwersalne, czyli najczęściej AUX, choć w zależności od konfiguracji sprzętu można też wykorzystać inne podobne: Tape, CD itd.

Jak podłączyć gramofon do kina domowego?

Choć podłączenie gramofonu do kina domowego nie jest specjalnie skomplikowane, to trzeba już na początku zastrzec, że ani gramofony, ani kina domowe zwykle nie mają wbudowanych przedwzmacniaczy, które pozwoliłyby to zrobić w sposób bezpośredni. Jeśli jedno z tych dwóch urządzeń ma przedwzmacniacz Phono, to można to zrobić, w przeciwnym razie konieczny jest zakup przedwzmacniacza zewnętrznego.

Z przedwzmacniacza wyprowadza się biały i czerwony kabel na wejścia liniowe w kinie domowym. Żeby korzystać z tego zestawu, trzeba najczęściej w interfejsie kina domowego dodatkowo wybrać przełącznik pozwalający na odtwarzanie dźwięku z tego wejścia.

Jak podłączyć gramofon do wzmacniacza bez wejścia Phono?

Jeśli na obudowie wzmacniacza nie ma wejścia Phono, oznacza to, że nie ma tam przedwzmacniacza, który jest w tym układzie niezbędny.

  • Jeśli przedwzmacniacz jest wbudowany w gramofon (co jest relatywnie rzadko stosowanym rozwiązaniem), można z niego skorzystać. Wtedy przełącznik na gramofonie powinien zostać ustawiony na line, a sprzęt podłączony przez AUX.
  • W większości przypadków konieczny będzie zakup zewnętrznego przedwzmacniacza. Wtedy wyprowadza się Phono z gramofonu do przedwzmacniacza, a przedwzmacniacz ze wzmacniaczem.
  • Należy pamiętać, że niektóre przedwzmacniacze mogą pracować w trybie wzmacniaczy mocy – w ich przypadku dodatkowo konieczne będzie wybranie odpowiedniego trybu na obudowie.

Jak podłączyć stary gramofon do wzmacniacza?

Sam wiek oczywiście nie jest tu problemem, pocieszeniem będzie też fakt, że w tym zakresie właściwie niewiele się zmieniło – stare i nowe gramofony mają bardzo podobną konstrukcję i takie same wyjścia.

W starych gramofonach także niezbyt często stosowano wbudowane przedwzmacniacze, więc to tutaj można upatrywać źródeł problemu. Jeśli przedwzmacniacz jest już we wzmacniaczu, to można skorzystać z niego bezpośrednio, natomiast jeśli nie – konieczny będzie zakup zewnętrznego przedwzmacniacza.

W przypadku gramofonów ze wbudowanym przedwzmacniaczem można je włączyć do wzmacniacza choćby i przez AUX.

Jak podłączyć gramofon do głośników komputerowych?

Podłączenie gramofonu do głośników komputerowych może być pewnym wyzwaniem, ponieważ te ostatnie najczęściej nie są wyposażone w odpowiednie wejścia.

  • Niektóre zestawy głośników komputerowych – choć stosunkowo nieliczne – mają gniazda gramofonowe pozwalające na podłączenie bezpośrednio za przedwzmacniaczem. Ich wykorzystanie będzie jednak możliwe albo po dołączeniu do toru przedwzmacniacza zewnętrznego, albo wbudowanego w gramofon, jeśli taki jest dostępny.
  • Jeśli gramofon nie ma przedwzmacniacza, to konieczny jest jego zakup. Należy przy tym zwrócić uwagę, aby w miarę możliwości oferował on nie tylko wejścia Phono, ale przede wszystkim wyjścia zgodne z wejściami na głośnikach.
  • Jeśli głośniki nie mają wejść gramofonowych, można zaopatrzyć się w przejściówkę Cinch-jack, która pozwoli zrealizować odpowiednie połączenie. Tu jednak szczególną uwagę trzeba zwrócić na jakość tego okablowania, ponieważ istnieje ryzyko utraty jakości dźwięku.

Wszystkie powyższe punkty mają jednak jeszcze jedno ograniczenie: taki układ zadziała, jeśli głośniki komputerowe są kolumnami aktywnymi. Jeśli nie, to konieczne będzie dokupienie wzmacniacza. W takim scenariuszu optymalnym wyborem będzie wzmacniacz ze wbudowanym przedwzmacniaczem. Do niego podłącza się gramofon i wyprowadza kable do głośników pasywnych.

Skąd mam wiedzieć, czy moje głośniki to kolumny aktywne?

Głośniki aktywne, czyli takie, które mają wbudowany wzmacniacz, pozwalają pominąć dodatkowy wzmacniacz zewnętrzny przy podłączaniu gramofonu do głośników komputerowych. To, czy konkretny model jest aktywny, czy nie, można przeważnie po prostu sprawdzić w instrukcji. Większość głośników aktywnych będzie też miała na tylnym panelu dodatkowe wyjścia i będzie wymagała zasilania sieciowego, choć przy dzisiejszych zestawach nagłośnienia ten ostatni punkt przestaje być dobrym kryterium diagnostycznym. Już jednak spora część zestawów 2.1 ze średniej półki ma zbudowane dość dobre jakościowo wzmacniacze.

Jak podłączyć gramofon do telewizora?

W tym przypadku procedura także będzie zależna w głównej mierze od tego, czy gramofon ma wbudowany przedwzmacniacz. O ile wzmacniacz będzie wbudowany w telewizor, to na przedwzmacniacz Phono nie można tu liczyć.

  • Jeśli gramofon ma przedwzmacniacz, to połączenie można zrealizować bezpośrednio z jego wyjścia przez RCA lub jack do telewizora.
  • Jeżeli gramofon ma tylko wyjście RCA, ale w telewizorze nie ma wolnych gniazd tego typu, trzeba zastosować odpowiednią przejściówkę, pamiętając o tym, że od jej jakości będzie często zależała czystość brzmienia.
  • Przy gramofonie, który nie ma wbudowanego przedwzmacniacza, trzeba zastosować dodatkowo preamp zewnętrzny. Przy wyborze przedwzmacniacza warto zwrócić uwagę na to, żeby miał on już na panelu wszystkie gniazda potrzebne do zrealizowania tego połączenia bez dodatkowych przejściówek i konwerterów.

Żeby odtworzyć dźwięk z gramofonu na głośnikach telewizora, konieczne będzie najczęściej ręczne wybranie odpowiedniego źródła – większość telewizorów nie zrobi tego automatycznie.

Jak podłączyć gramofon do komputera?

Podłączenie gramofonu do komputera może być skomplikowane na kilku poziomach, ale jest jak najbardziej możliwe do zrealizowania.

  • Karty dźwiękowe z wejściem RCA są stosowane relatywnie rzadko, dlatego większość osób będzie musiała albo wyprowadzić z przedwzmacniacza jacka, albo zastosować konwerter z RCA do jacka.
  • W kartach dźwiękowych kable należy podłączyć do wejścia uniwersalnego (mic, audio in, aux).
  • Ponieważ gramofony przeważnie nie mają wbudowanych przedwzmacniaczy, konieczne jest zastosowanie przedwzmacniacza zewnętrznego. Warto wybrać taki model, który pozwoli na wyjście kablem możliwym do podłączenia do komputera bez dodatkowych przejściówek.

Warto pamiętać o dwóch kolejnych zastrzeżeniach. Przede wszystkim większość głośników komputerowych ze średniej półki to kolumny aktywne, co pozwala gramofon podłączyć bezpośrednio do nich (z przedwzmacniacza do głośników z pominięciem komputera). Po drugie, żeby posłuchać płyt analogowych na komputerze, trzeba wybrać oprogramowanie, które pozwoli na ich odsłuch – zwykle są to programy do nagrywania dźwięku – to dlatego, że gramofon będzie przecież podłączony do gniazda zasadniczo wykorzystywanego przez mikrofon zewnętrzny.

O czym pamiętać przy podłączaniu gramofonów?

W wielu przypadkach konieczne jest dokupienie zewnętrznego przedwzmacniacza. Jest to kluczowy element całego toru i warto poświęcić odpowiednio dużo czasu wyborowi preampa najwyższej możliwej jakości. Dobrze też będzie tak zaplanować wszystkie połączenia, by do minimum ograniczyć stosowanie konwerterów czy przejściówek, ponieważ na każdym takim łączeniu jakość sygnału może ulec osłabieniu.

W teorii można – już na etapie poszukiwań gramofonu – skupić się na modelach ze wbudowanym przedwzmacniaczem, ale tych jest niewiele i przeważnie nie zapewniają one takiej elastyczności, jak przedwzmacniacz zewnętrzny lub zintegrowany ze wzmacniaczem.

Jak podłączyć gramofon? - Opinie

      Dodaj Odpowiedź