Igła do gramofonu - Ranking 2023

Dobrze dobrana igła do gramofonu odpowiada za czystość brzmienia, ale wpływa też na to, w jakim tempie będzie zużywała się płyta. Jej wybór może być albo skrajnie prosty, albo bardzo skomplikowany. Najprościej bowiem będzie odpowiedzieć, że najlepsza igła do gramofonu to taka, która jest zgodna z oryginałem. Jeśli jednak przyjrzeć się konkretnym kryterium wyboru, to sytuacja będzie coraz bardziej złożona.

Jaką najlepszą igłę do gramofonu kupić? Kryteria wyboru

Jest kilka cech, którymi różnią się między sobą igły gramofonowe. Nie ma możliwości wskazania, jaka będzie najlepsza igła do gramofonu, bez przyjrzenia się poszczególnym modelom i grupom.

Typy igieł gramofonowych

Podstawowym kryterium podziału igieł gramofonowych jest ich kształt. Główne grupy to igły sferyczne, elipsoidalne i igły liniowe.

  • Igły sferyczne są najtańsze, ale ze względu na relatywnie duży łuk, mogą mieć problem z odczytem najdrobniejszych rowków na płycie, przez co wiele osób uważa je za najmniej wiernie oddające dźwięk.
  • Igły eliptyczne (i rzadziej spotykane hiperelipsoidalne) są bardziej precyzyjne niż sferyczne, ale też nieco od nich droższe.
  • Igły liniowe są spotykane dość rzadko, drogie (ich produkcja wymaga maksymalnej precyzji), a przewaga nad eliptycznymi nie zawsze jest słyszalna. W teorii powinny jednak odczytywać nawet bardzo drobne rowki i najwierniej oddawać dźwięk.

Warto podkreślić, że wybór najbardziej precyzyjnej igły nie zawsze będzie uzasadniony. Przy nowych płytach ma to znaczenie, ponieważ lepiej dopasowana igła wolniej będzie zużywała nośnik, natomiast na płytach zgranych ta różnica będzie niesłyszalna, ponieważ te i tak mają już wygładzone rowki, więc nawet najostrzejsza igła nie będzie w stanie wydobyć większej różnorodności dźwięków.

Dziś też producenci swoje szlify nazywają w różny sposób, jednak większość tych, które zyskały nazwy własne, to po prostu szczególny przypadek szlifów liniowych. Różnice między nimi nie zawsze będą słyszalne nawet dla wprawionego ucha.

Waga igły

Wielu producentów gramofonów dopuszcza stosowanie igieł w pewnym przedziale wagi. To istotne, ponieważ według wielu osób waga daje efekty lepiej słyszalne niż nawet kształt igły. Wyważone ramię gramofonu dociska igłę z określoną siłą i nawet minimalna zmiana masy igły może ją nieco zmienić. Zbyt lekka igła nie będzie odczytywała dźwięku poprawnie, jednak zbyt ciężka nie tylko stłumi pewne dźwiękowe niuanse, ale też może przyspieszyć zużywanie się nośnika.

W każdym przypadku należy wagę igły dobierać tak, żeby mieściła się ona w zakresach przewidzianych przez producenta. Jeśli natomiast producent nie przewidział zakresu mas, to znaczy, że najlepsza igła do gramofonu to taka, która waży dokładnie tyle samo, co oryginalnie użyta. Należy o tym pamiętać, nawet jeśli zmienia się typ używanej igły – jej waga zawsze powinna być taka sama.

Materiał igły

Igły do gramofonu były początkowo wykonywane ze stali, ale szybko okazało się, że nie tylko dość wyraźnie niszczą one płyty, ale i same mają niewielką żywotność. Wprowadzono więc igły szafirowe i rubinowe, ale nawet te dziś są rzadko spotykane. O ile materiały te, a zwłaszcza szafir, zdecydowanie poprawiły własności użytkowe, ponieważ są dużo twardsze od stali, to ich produkcja niewiele już odbiegała kosztem od produkcji igieł diamentowych.

Dziś to właśnie igły diamentowe są standardem i stosuje się je nawet w gramofonach ze średniej, a czasem i niższej półki. Są trwałe i dobrze przenoszą drgania na ramię w szerokim zakresie mas, więc większość użytkowników zastanawiających się, jaka igła do gramofonu będzie najlepsza w ich przypadku, powinna postawić właśnie na diament. Inne materiały to rozwiązania budżetowe, które nadają się do stosowania z najtańszymi gramofonami, ale nawet wtedy nadal warto rozważyć po prostu tańsze igły diamentowe.

Koniec końców dziś rozwiązań jest wiele, a każde ma swoich zwolenników i przeciwników, tym bardziej że niektóre igły są tworzone z myślą tylko o konkretnym modelu wkładki i specyficznych zastosowaniach.

Stan płyty

Narzędzia zawsze należy dobierać stosownie do pracy, jaką mają wykonać i w przypadku igieł gramofonowych również tak jest. Wbrew pozorom wcale nie zawsze warto stawiać na najlepsze możliwe igły. Jeśli płyty są już wiekowe, a ich rowki starte, to zakup najlepszej i najdroższej diamentowej igły kwadrofonicznej i tak niczego nie zmieni. Dźwięk nie stanie się lepszy od zmiany igły, jeśli problemem jest zużyty nośnik. Co więcej, niektórzy użytkownicy twierdzą, że jakość dźwięku ze zgranych płyt jest wręcz lepsza przy zastosowaniu budżetowych igieł.

Nadal oczywiście warto wybierać igły wysokiej jakości i od sprawdzonych producentów, jednak mając w pamięci, że nie będą w stanie one przecież odnowić płyty.

Prognozowana częstotliwość wymiany

Standardem stosowanym przez większość producentów jest 500 godzin odsłuchu. Po tym czasie szlif igły staje się już na tyle niedokładny, że pojawiają się zastrzeżenia co do jakości dźwięku, ale przede wszystkim rośnie też ryzyko szybszego zużycia płyty. Są jednak takie modele igieł, które żywotnością mają niemal dorównywać wkładkom gramofonowym.

Dobrzy producenci są w stanie wydłużyć okres eksploatacyjny igieł, jednak do trwałości rzędu 2000 godzin warto podchodzić z pewną dozą ostrożności. Niemniej jednak, jeśli igła o faktycznej trwałości większej dwukrotnie, będzie tylko odrobinę droższa, to często warto przynajmniej rozważyć ten zakup.

Marka

W świecie audiofilów marka jest często niemal tożsama z jakością i igły znanych, wyżej cenionych producentów zawsze są chętnie polecane. Warto jednak odnosić to także do własnych doświadczeń, ponieważ niektóre igły znanych producentów nie zawsze zbierają dobre opinie w kontekście współpracy z konkretnymi modelami wkładek. To dość złożona kwestia, której przeważnie nie uda się rozstrzygnąć bez weryfikacji opinii na temat konkretnych modeli.

Cena

Cena jest elementem kluczowym, nawet jeśli porównuje się między sobą igły tej samej klasy. To, że najlepsza igła do gramofonu, jaką można kupić do taniego, domowego sprzętu z marketu, będzie kosztowała góra kilkadziesiąt złotych, nie oznacza, że po wymianie na droższy model, dźwięk będzie inny. Igły kosztujące po 2-3 tysiące złotych są oczywiście technologicznie bardziej zaawansowane od tych za 80, 200 czy 500 złotych, jednak nie w każdych warunkach ten zakup byłby uzasadniony. Często zresztą zamiana tańszej igły na droższą i tak nie da różnic słyszalnych na przykład przez niedoskonałości budżetowego wzmacniacza.

To, na co warto zwrócić uwagę, to stosunek ceny do prognozowanej trwałości czy ogólnie jakości igły. Wymiana igły za 70 złotych na dwukrotnie droższą może często dać trzykrotnie lepszą jakość dźwięku i zdecydowanie dłuższy czas odsłuchu, a to już coś, za co większość użytkowników będzie skłonna zapłacić.

Główne kryterium wyboru: zgodność z wkładką i gramofonem

Igły w dużej mierze są kompatybilne tylko z konkretnymi modelami wkładek lub liniami produktowymi. Wynika to z określonych parametrów technicznych: mas, długości czy sposobów osadzenia. Siłą rzeczy jest to kluczowe kryterium wyboru, ponieważ nawet jeśli uda się niedopasowaną igłę osadzić we wkładce, to jej działanie nie będzie poprawne.

Po drugie – igła musi być zgodna z gramofonem. Tutaj kluczowym parametrem jest siła nacisku. W starych gramofonach wynosiła ona około 5 gramów, dziś najczęściej 1,5-2 gramów, choć są i gramofony z naciskiem mniejszym. Igła jest za każdym razem szlifowana tak, żeby działała optymalnie przy konkretnej sile nacisku i nie można liczyć na to, że igła po 2,5 g zagra czysto na ramieniu z naciskiem 1,5 g.

Co zamiast wymiany igły?

Czasem zastanawianie się nad tym, jaką igłę gramofonową najlepiej kupić, kończy się na stwierdzeniu, że w ofertach sklepów brakuje idealnych produktów. Najczęściej oznacza to, że co prawda dobre igły są dostępne, ale kosztują wiele albo na przykład trzeba dłużej poczekać na sprowadzenie niezbyt popularnego modelu. Czy jest jakaś alternatywa?

  • Niektórzy producenci gramofonów w ogóle nie umożliwiają samodzielnej wymiany igły, tylko wykonują pełen serwis wkładki. Może to oznaczać albo wymianę, albo odnowienie igły – niektóre technologie pozwalają na odnowienie igieł za ułamek kwoty zakupu. Dotyczy to jednak przeważnie tylko najdroższych modeli, w których nawet taka operacja oznacza spory wydatek.
  • Jeśli igły się niedostępne lub te, które można kupić, nie spełniają wymagań użytkownika, można w wielu przypadkach wymienić wkładkę na inną. W niektórych gramofonach będzie też możliwość zmiany typu wkładki, na przykład MM na MC, choć wymaga to pewnych dalszych rekonfiguracji. Jest to jednak sposób na to, żeby poprawić jakość dźwięku, a przy okazji dać sobie możliwość założenia lepszych igieł, które do nowej wkładki będą pasowały.
  • Użytkownicy korzystający z naprawdę budżetowego sprzętu, na przykład marketowych gramofonów podłączonych do głośników komputerowych, wymieniają wkładkę znacznie rzadziej, niż zaleca producent – dostępność materiałów bywa w tym przypadku różna, a jakość dźwięku między igłą nową a zużytą niemal się nie zmienia. Jeśli kolekcja płyt nie zawiera białych kruków, to można sobie na to pozwolić – wymianę igieł przeprowadza się nie tylko dlatego, że brzmienie jest słabsze, ale też dlatego, że zużyta igła niszczy płytę. Przy płytach, które nie są specjalnie lubiane, zaniedbania będą więc miały mniejszy wymiar.

Warto pamiętać, że żywotność wkładki jest zwykle 3-5 krotnie większa niż żywotność podstawowej igły, z jaką tak wkładka jest sprzedawana, więc po paru wymianach igieł także wymiana wkładki jest koniecznością. Od strony finansowej nie będzie to prawdopodobnie wielki problem, ponieważ przeważnie to sama igła stanowi ponad ¾ ceny wkładki.


Ranking TOP 20

Lp.ZdjęcieNazwaCenaOpinieProducentRodzaj
1 Ortofon 2M BLUE Ortofon 2M BLUE
1 opinia
OrtofonIgła
2 Goldring Igła D06 do wkładki gramofonowej Goldring Igła D06 do wkładki gramofonowej
1 opinia
GoldringIgła
3 Camry Wkładka i igła do Cr 1111 1113 1149 1168 Camry Wkładka i igła do Cr 1111 1113 1149 1168
1 opinia
CamryIgła
4 Goldring Igła do wkładki gramofonowej 2100 Goldring Igła do wkładki gramofonowej 2100
1 opinia
GoldringIgła
5 Sumiko RS-BLP BLACK PEARL) | Igła do PEARL Sumiko RS-BLP BLACK PEARL) | Igła do PEARL
1 opinia
SumikoIgła
6 Nagaoka JN-P200 igła wymienna do wkładki MP 200 Nagaoka JN-P200 igła wymienna do wkładki MP 200
1 opinia
Igła
7 Goldring Igła do wkładki gramofonowej 2400 Goldring Igła do wkładki gramofonowej 2400
1 opinia
GoldringIgła
8 Goldring Igła do wkładki gramofonowej E3 Stylus Goldring Igła do wkładki gramofonowej E3 Stylus
1 opinia
GoldringIgła
9 Goldring Igła D12 GX do wkładki gramofonowej Goldring Igła D12 GX do wkładki gramofonowej
1 opinia
GoldringIgła
10 Goldring Igła do wkładki gramofonowej D12 GX (do wkładki 1012) Goldring Igła do wkładki gramofonowej D12 GX (do wkładki 1012)
1 opinia
GoldringIgła
11 Goldring Igła do wkładki gramofonowej D145 Elan (GL0175M) Goldring Igła do wkładki gramofonowej D145 Elan (GL0175M)
1 opinia
GoldringIgła
12 Sumiko RS-PEA PEARL) | Igła do PEARL Sumiko RS-PEA PEARL) | Igła do PEARL
1 opinia
SumikoIgła
13 Teac STL-103 igła gramofonowa do płyt lp/ep 3szt.) Teac STL-103 igła gramofonowa do płyt lp/ep 3szt.)
1 opinia
TeacIgła
14 Goldring E3 Stylus E-3) Igła do wkładki gramofonowej E1 E2 E3 GL0059-IGŁA Goldring E3 Stylus E-3) Igła do wkładki gramofonowej E1 E2 E3 GL0059-IGŁA
1 opinia
GoldringIgła
15 Reloop Igła gramofonowa Stylus Vibe by Ortofon Reloop Igła gramofonowa Stylus Vibe by Ortofon
1 opinia
ReloopIgła
16 Igła diamentowa do gramofonu ATN 3472 P DT 45 Igła diamentowa do gramofonu ATN 3472 P DT 45
1 opinia
Igła
17 Audio-Technica Igła diamentowa do gramofonu ATN 2005 Audio-Technica Igła diamentowa do gramofonu ATN 2005
1 opinia
Audio-TechnicaIgła
18 Goldring 2500 - Igła do wkładki gramofonowej 2500 Goldring 2500 - Igła do wkładki gramofonowej 2500
1 opinia
GoldringIgła
19 Ortofon 2M BLACK Ortofon 2M BLACK
1 opinia
OrtofonIgła
20 Teac SPL-102 igła gramofonowa do płyt sp 2szt.) Teac SPL-102 igła gramofonowa do płyt sp 2szt.)
1 opinia
TeacIgła

Najlepsze produkty: Igła do gramofonu - Ranking 2023

1. Ortofon 2M BLUE

Ortofon 2M BLUE

Firma Ortofon została założona w 1918 roku przez dwóch duńskich inżynierów - Axela Petersena i Arnolda Pulsena. Ci dwaj pionierzy postawili sobie jeden, bardzo jasno określony cel - dołączyć dźwięk do filmu. Z tą właśnie myślą założyli firmę Electrical Fonofilms Company A/S, której nazwa została później zmieniona na Ortofon A/S. Kilka lat później w teatrze Palace Theatre
w Kopenhadze zaprezentowali w pełni zsynchronizowane filmy z dźwiękiem, wzbudzając tym samym światową sensację.

Ortofon to ...


Opinie:

na pewno lepsze brzmienie niż Red 🙂
Janusz Kubiak

Dane techniczne:

RodzajIgła

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
mp3store.pl

Ilość opinii:
55
Ortofon 2M Blue wkładka MM +9 sklepów - przyjdź przetestuj lub zamów online+
Empik.com

Ortofon 2M Blue
Audiomagic.pl

Ilość opinii:
334
Wkładka gramofonowa Ortofon 2M Blue
AVcorp Poland

Ilość opinii:
458
Ortofon 2M Blue
ELECTRO.pl
Ocena:
4.1/5.0
Ilość opinii:
74179
Wkładka gramofonowa ORTOFON M2 Blue | Bezpłatny transport


2. Goldring Igła D06 do wkładki gramofonowej

Goldring Igła D06 do wkładki gramofonowej
Igła Goldring D06 do wkładki gramofonowej Igła Goldring D06 do wkładki gramofonowej 1006 o szlifie Eliptycznym

Dane techniczne:

RodzajIgła

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Audiomagic.pl

Ilość opinii:
334
Igła Goldring D06 do wkładki gramofonowej


3. Camry Wkładka i igła do Cr 1111 1113 1149 1168

Camry Wkładka i igła do Cr 1111 1113 1149 1168
Oferujemy Państwu głowice i igłę do radia Camry CR 1113 i CR 1114....

Dane techniczne:

RodzajIgła

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
wasserman.eu

Ilość opinii:
6017
CR 1113.1 Głowica i igła ceramiczna do cr 1113 i cr 1114


Najtańsze produkty: Igła do gramofonu - Ranking 2023

1. Camry Wkładka i igła do Cr 1111 1113 1149 1168

Camry Wkładka i igła do Cr 1111 1113 1149 1168
Oferujemy Państwu głowice i igłę do radia Camry CR 1113 i CR 1114....

Dane techniczne:

RodzajIgła

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
wasserman.eu

Ilość opinii:
6017
CR 1113.1 Głowica i igła ceramiczna do cr 1113 i cr 1114


2. Igła diamentowa do gramofonu ATN 3472 P DT 45

Igła diamentowa do gramofonu ATN 3472 P DT 45
Igła diamentowa ATN 3472 P DT 45

Jakość odtwarzania 1A

Dane techniczne: Rodzaj akcesoriów (DJ): Igły gramofonowe HIFI $1264 Zawartość: 1 szt.

Wskazówki: Aby wybrać właściwą igłę, należy posłużyć się obrazkami. Oznaczenia igieł różnych producentów znacząco się różnią, wobec czego należy się odnosić tylko do najczęściej stosowanych typów.

Dane techniczne:

RodzajIgła

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Amazon.pl

ATN 3472 P DT 45 HiFi igła do gramofonu


3. Audio-Technica Igła diamentowa do gramofonu ATN 2005

Audio-Technica Igła diamentowa do gramofonu ATN 2005
Igła diamentowa ATN2005

Dane techniczne: Rodzaj akcesoriów (DJ): Igły gramofonowe HIFI $563 Zawartość: 1 szt.

Dane techniczne:

RodzajIgła

Gdzie kupić:

SklepNazwaCena
Amazon.pl

Audio Technica ATN2005 ATN 2005 HiFi igła do gramofonu


Porównanie TOP 3

Ortofon 2M BLUE Ortofon 2M BLUE Goldring Igła D06 do wkładki gramofonowej Goldring Igła D06 do wkładki gramofonowej Camry Wkładka i igła do Cr 1111 1113 1149 1168 Camry Wkładka i igła do Cr 1111 1113 1149 1168
Cena
ProducentOrtofonGoldringCamry
RodzajIgłaIgłaIgła

Igła do gramofonu - Opinie
  1. Ortofon 2M BLUE: na pewno lepsze brzmienie niż Red 🙂

    Dodaj Odpowiedź