Każdy użytkownik gramofonu staje wcześniej czy później przed koniecznością wymiany wkładki gramofonowej, która jak wszyscy wiemy zwyczajnie się zużywa. Jeśli do tej pory korzystaliśmy ze wkładki potocznie nazywanej MM  (skrót z angielskiego terminu Moving Magnet) możemy ponownie zainwestować w to rozwiązanie, możemy też pójść o krok dalej i wybrać wkładkę z ruchomą cewką, czyli MC (Moving Coil). Podstawowe różnice konstrukcyjne pomiędzy nimi zostały omówione w tym miejscu: http://fanalog.pl/article/wkladka-gramofonowa-%E2%80%93-budowa-dzialanie-.html i wszystkich zainteresowanych dokładniejszym opisem zapraszam do zapoznania się z tamtym tekstem. W dużym skrócie przypomnę, że podstawowa różnica pomiędzy wkładkami MM a MC polega na innej kostrukcji przetwornika a co za tym idzie inne parametry uzyskiwane na wyjściu wkładki. Generalna zasada mówi, że wkładki MM pracują z wysokim poziomem wyjściowym, który w ich przypadku wynosi z reguły od 2 do 5 miliwoltów. Wkładki MC operują na około dziesięciokrotnie niższym poziomie sygnału, który zawiera się w zakresie 0.2 - 0.5 miliwotów. Ta różnica sprawia, że do poprawnej pracy wkładki MC wymagają przedwzmacniacza posiadającego wyższy poziom wzmacnienia niż tradycyjne układy przystosowane do pracy z wkładkami MM. Takie rozwiązanie wymusza na posiadaczach gramofonów, którzy pragną zmienić swoją dotychczasową wkładkę z przetwornikiem MM na tą wyposażoną w układ z ruchomą cewką, dodatkową inwestycję w przedwzmacniacz potrafiący obsłużyć wkładkę o niższym poziomie wyjściowym. Dodatkowo w większości przypadków wkładki MC są droższe od tych z przetwornikami MM.

 Zasadnicze pytanie jakie sobie stawiamy brzmi, czy warto wydać dodatkową kwotę ? Odpowiedź nie jest tak oczywista, bowiem zależy od kilku czynników. Podstawowa sprawa to kwestia czasu jaki poświęcamy na słuchanie muzyki z czarnych płyt. Jeśli gramofon stanowi wyłącznie uzupełnienie naszego systemu i niezbyt często z niego korzystamy, raczej nie polecam inwestycji we wkładkę MC. Jeśli jednak gramofon stanowi centrum naszego systemu audio i zależy nam na uzyskaniu jak najlepszego brzmienia nie ma się co zastanawiać. Oczywiście nie wystarczy kupić jakąkolwiek wkładkę MC i dowolny przedwzmacniacz pozwalający z nią współpracować - wybór powinien być dokładnie przemyślany i poprzedzony wnikliwą analizą dostępnej na rynku oferty. Wkładek jak i przedwzmacniaczy jest cała masa i trudno podjąć decyzję wyłącznie w oparciu o firmowe katalogi, lub suche dane techniczne. Na co zwrócić największą uwagę ? Oczywistą sprawą jest kwestia poziomu wyjściowego wkładki MC, który jest, jak pisałem powyżej najczęściej dziesięciokrotnie niższy od wkładem MM. Ale w sprzedaży dostępne są też wkładki MC posiadające wysoki poziom wyjściowy, które bez problemu podłączymy do posiadanego już przedwzmacniacza współpracującego z wkładką MM. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj: http://fanalog.pl/article/wkladka-mm-czy-mc-wysoki-poziom-.html. To właśnie różnice konstrukcyjne prztwornika sprawiają, że wkładki MC charakteryzują się lepszym śledzeniem zawartości rowka co przekłada się na zwiększenie informacji odczytywanyh z płyty. Kolejnym czynnikiem wpływającym na polepszenie jakości odtwarzania jest konstrukcja igły, która we wkładkach MC jest wykonana z większą precyzją niż w przypadku wkładek MM. Oczywiście również wśród wkładek z ruchomym magnesem można znaleźć konstrukcje wyposażone w igły z wysokiej jakości szlifem takim jak chociażby Shibata. I znów, czytelników chcących dowiedzieć się więcej na ten temat odsyłam pod adres: http://fanalog.pl/article/szlify-igiel-gramofonowych-jakosc-odtwarzania.html
Generalnie wybór pomiędzy wkładką MM a MC zależy od wielu czynników, spośród których podstawowym jest kwota którą dysponujemy na potencjalny upgrade. Pozostałe kwestie postaram się poruszyć w drugiej części.