Przeglądając ostatnio katalog muzycznych nowości wydawniczych z klasyki natrafiłem na nagranie DVD/BLU-RAY opery Richarda Wagnera Lohengrin wydany przez sztandarową wytwórnię specjalizującą się głównie w muzyce klasycznej - Deutche Grammophon. Serce zaczęło mi bić szybciej z wrażenia, bo nie miałem jeszcze możliwości oglądania tejże opery „na żywo” (do tej pory znałem jedynie operę z CD) i łudziłem się, że na tym atrakcje dla mojego organizmu się kończą. Jednak nie!, powiem wprost - gdy zobaczyłem jakie jest wykonanie, moje oczy wyszły z orbit, a serce pobudzone wzrokiem wręcz odtańczyło kankana, przechodząc w końcowym momencie w "Alleluja" Haendla. Co mnie tak zaskoczyło? Już zdradzam tą tajemnicę - jako Lohengrin występuje Piotr Beczała, światowej sławy, wybitny polski tenor liryczny, specjalizujący się do tej pory w operach włoskich i francuskich, "Lohengrin" Wagnera jest jego debiutem w operach wagnerowskich. Towarzyszy mu jako Elza z Brabancji także znana na całym świecie, rosyjska sopranistka Anna Netrebko, do tej pory zwana „królową bel canto”, która także tą operą „zalicza” debiut w dziełach wagnerowskich. Wśród innych wykonawców warto zauważyć jeszcze jednego naszego rodaka, robiącego karierę na Zachodzie bass - barytona Tomasza Koniecznego, który oprócz tego jest także aktorem i reżyserem. W Polsce m. in. mogliśmy go podziwiać w roli Maćka Chełmickiego w „Pierścionku z orłem w koronie” Andrzeja Wajdy. Śpiewakom towarzyszy Chór Drezdeńskiej Opery Narodowej wraz z orkiestrą Staatskapelle Dresden pod dyrekcją wybitnego znawcy twórczości Wagnera Christiana Thielemanna. W tym miejscu trzeba nadmienić iż nagrania dokonano w maju 2016 r. na deskach Drezdeńskiej Opery Narodowej.
Moim zdaniem jest to najlepsze wykonanie Lohengrina od wielu, naprawdę wielu lat jakie słyszałem. Die Welt okrzyknął to wykonanie mianem “jednego z najlepszych ‘Lohengrinów’ w historii”. Oprócz Beczały i Netrebko swój udział w sukcesie opery mieli też pozostali śpiewacy: Georg Zeppenfeld (King Henry), Evelyn Herlitzius (Ortrud), Tomasz Konieczny (Telramund), Derek Welton (Herald) oraz Chór Drezdeńskiej Opery Narodowej. Razem stworzyli zespół tak znakomity, że według Frankfurter Allgemeine Zeitung “nikt z żyjących artystów nie zrobiłby tego lepiej”.

Dla tych którzy nie znają "Lohengrina" przedstawię w skrócie treść utworu. Opera Ryszarda Wagnera została napisana w 1850 roku. Premiera odbyła się w Weimarze. W operze zawarty jest "Marsz Weselny", napisany przez Wagnera dla siostrzenicy, który stał się "hitem", granym np. na ceremoniach ślubnych (najczęściej w USA). Premiera odbyła sie 28 sierpnia 1850 roku, a orkiestrą dyrygował Franz Liszt. Opera składa się z trzech aktów. W akcie I akcja utworu rozgrywa się w X w. Król Henryk Ptasznik z dynastii Ludolfingów przybywa do Brabancji w celu zebrania drużyny na wyprawę przeciwko Węgrom. Hrabia Telramund oskarża księżniczkę Elzę o zamordowanie własnego brata, Gotfryda, w celu dojścia do władzy. W odpowiedzi na zarzuty Elza opowiada sen, w którym widziała rycerza w srebrnej zbroi. Przybył on walczyć w imię jej niewinności. Telramund wyzywa na pojedynek każdego, kto chciałby wystąpić w obronie czci Elzy. Po trzecim, ostatnim wezwaniu herolda, na horyzoncie pojawia się łódź ciągnięta przez białego łabędzia. W łodzi stoi rycerz w srebrnej zbroi. Przyjmuje on wyzwanie ale i stawia warunek: jeżeli zwycięży, Elza pojmie go za męża, nie pytając o imię. Księżniczka zgadza się. Po krótkiej walce hrabia Telramund zostaje ranny, a następnie skazany na wygnanie z kraju, natomiast tajemniczy rycerz zostaje obwołany księciem. W akcie II na zamku trwa uczta zaręczynowa. Tymczasem Ortruda, żona wygnanego Telramunda, wkrada się podstępnie w łaski Elzy i namawia ją do poznania imienia zwycięzcy. Elza i jej narzeczony udają się do świątyni, a Ortruda i Telramund oskarżają rycerza o kontakt z siłami piekielnymi. W akcie III po uroczystości weselnej Elza pragnie poznać imię męża. Ten jednak przypomina jej słowa przysięgi. W tym czasie do komnaty wbiega hrabia Telramund z zamiarem zamordowania księcia. Po krótkiej walce Telramund pada martwy. Król siedzi pod starym dębem i sprawuje sądy. Książę oskarża nieżyjącego Telramunda o skrytobójczy zamach, a Elzę o niedotrzymanie słowa przysięgi. Książę rozpoczyna opowieść o sobie - nazywa się Lohengrin, jest synem Parsifala, jednego z rycerzy świętego Grala - kielicha, z którego pił Chrystus w czasie Ostatniej Wieczerzy. Jeżeli Elza nie złamałaby obietnicy, mógłby on przywrócić Brabancji prawowitego władcę. Okazuje się, że Ortruda zaczarowała zaginionego brata Elzy - księcia Gotfryda w łabędzia. Łabędź znika i z wody wyłania się Gotfryd. W miejscu łabędzia ukazuje się gołąb, który uwodzi Lohengrina, a zrozpaczona Elza umiera na rękach swojego brata. Uf - koniec, działo się naprawdę wiele! 
W pewnym sensie jest to dla Deutche Grammophon historyczne nagranie, bowiem po raz pierwszy wydano operę w formacie Ultra HD (4K), który wydobywa dosłownie każdy szczegół z inscenizacji. Miłośników opery, a w szczególności oper wagnerowskich zachęcam do zapoznania się z tym wykonaniem i rozkoszowaniem się jego pięknem i emocjami jakie on wśród was wywoła.

 

 

 

Płyty DVD/BLU-RAY HD (4K) kupisz na voiceshop.pl