Talk Talk może stanowić symbol muzyki lat 80 XX wieku. Ta  brytyjska formacja, aktywna od 1981 do 1991 roku przeszła zdumiewającą metamorfozę od stylu new romantic do ambitnego post rocka. Zespół powstał w 1981 roku z inicjatywy wokalisty i lidera Marka Hollisa. 

Talk Talk wyróżniał się na tle innych formacji tamtych czasów brakiem gitary. Debiut  "The Party's Over" 1982 znakomicie wpasował się w ducha swoich czasów. Popowo - syntezatorowe piosenki miały w sobie dużo z przebojów Duran Duran i Ultravox. Jednak na tle konkurencyjnych grup new romantic, wyróżniał się przede wszystkim dzięki niezwykłemu, melancholijnemu a zarazem charyzmatycznemu głosowi Marka Hollisa. 

W 1984 roku ukazał się longplay "It's My Life". Mineły zaledwie dwa lata od debiutu, a grupa zrobiła niesamowity postęp. Wyrafinowane, dopieszczone pod każdym względem utwory w stylu "Dum Dum Girl", "Reene", "Tomorrow Started" wyprowadziły formację z zaułka muzyki łatwej i przyjemnej na salony artyzmu, a przebój "It's My Life" pomógł dotrzeć Talk Talk do szerokiej publiczności. W 1986 roku ukazał się album "The Colour Of Spring", który odniósł sukces w Europie.  Na tej płycie muzycy odeszli od syntezatorowego brzmienia i stworzyli jedyne w swoim rodzaju arcydzieło. Sukces "The Colour Of Spring" sprawił, że wytwórnia muzyczna EMI dała muzykom wolną rękę pod względem artystycznym i przeznaczyła dla Talk Talk większy budżet na produkcję kolejnego longplaya. W 1988 roku ukazała się płyta "Spirit Of Eden", łącząca elementy rocka, jazzu, ambientu i muzyki klasycznej, które dosłownie zapierały dech w piersiach. We wrześniu 1991 roku pojawił się ostatni album "Laughing Stock". W tym samym roku zespół został rozwiązany.

Albumy "The Colour Of Spring", "Spirit Of Eden", "Laughing Stock" ukazały się już jakiś czas temu na winylach. Teraz firma Warner Music wypuściła reedycje "The Party's Over" i "It’s My Life". Wszystkie zasługują na uwagę, nic nie straciły ze swojego piękna, ba nabrały jeszcze szlachetności i dostojeństwa. Naprawdę warto je nabyć.

 

 

Płyty LP kupisz na voiceshop.pl