Firma Verve, będąca częścią Universal Music wydała trzy fantastyczne boksy z winylami. Zawierają one muzykę jednych z  największych i najbardziej wpływowych artystów złotej ery jazzu (lata 40/50/60 XX wieku) – wokalistek Billie Holiday i Dinah Washington oraz saksofonisty Stana Getza. Każdy z zestawów składa się z pięciu najbardziej popularnych albumów danego wykonawcy, zremasterowanych i wydanych na 180-gramowym winylu w opakowaniach pieczołowicie oddających oryginalne edycje.


Stan Getz był jednym z głównych architektów rozwoju brzmienia "cool" na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Zainspirowany przez pełną powietrza grę swojego idola Lestera Younga, Getz zdobył popularność w latach pięćdziesiątych. To właśnie wtedy zyskał przydomek "The Sound," nawiązujący do lekkiego, miękkiego brzmienia saksofonu z którego słynęły jego subtelne, melodyjne improwizacje. W latach 60. Stan Getz walnie przyczynił się do rozwoju popularności bossa novy. Płyta „Jazz Samba” nagrana w 1962 roku z gitarzystą Charlie Byrdem rozpoczęła szaleństwo na punkcie tego gatunku. Kolejne albumy Getza nagrane w tym stylu stały się światowymi hitami: „Big Band Bossa Nova” (1962), „Jazz Samba Encore!” (1963) z Luizem Bonfá, „Stan Getz with Guest Artist Laurindo Almeida” (1963), „Getz/Gilberto” (1964) z João Gilberto. Przepiękne melodie, nostalgiczny, ulotny nastrój, charakterystyczny, taneczny rytm i elementy improwizowane wykonane w unikatowy sposób składają się na te fantastyczne wydawnictwa. Wszystkie zebrane zostały w boksie „Stan Getz Bossa Nova Years”.

 

Boks 5LP kupisz na voiceshop.pl

Nazwana "Lady Day" przez saksofonistę Lestera Younga, Billie Holiday (1915-1959) była jedną z najbardziej wpływowych wokalistek jazzowych w historii. Jej ekspresyjny głos o niepodrabialnym brzmieniu i sposobie frazowania miał w sobie pewnie rodzaj emocjonalnej szczerości. Wszystko co śpiewała, było lustrzanym odbiciem jej własnych, życiowych zmagań. Doświadczona przez los już jako dziecko, znalazła ucieczkę i ukojenie w muzyce. Zaczęła śpiewać profesjonalnie już w latach dwudziestych, a swój pierwszy kontrakt podpisała w 1935 roku. W latach czterdziestych była wielką gwiazdą. Jej pełne splendoru życie miało jednak ciemną stronę. Holiday uzależniła się od alkoholu i narkotyków, co przyczyniło się do jej przedwczesnej śmierci w 1959 roku. Całe życie zmagała się z rasistowską nietolerancją i życiowymi partnerami. Jej sztuka stała się legendarna i naśladowana nie tylko przez kolejne wokalistki jazzowe, ale też rockowe i popowe. Box "Clasic Lady Day" składa się z albumów: „Velvet Mood” 1956, „Solitude” 1956, „Lady Sings The Blues” 1956, „Recital” 1956, „All Or Nothing At All” 1958.

 

Boks 5LP kupisz na voiceshop.pl

Zdobyła sławę dzięki fenomenalnej dykcji i zwięzłemu, bardzo konkretnemu sposobowi frazowania. Dinah Washington (1924-1963), podobnie jak Billie Holiday, posiadała niemożliwy do podrobienia głos. Artystka zadebiutowała w latach czterdziestych, a szczyt jej kariery przypadł na lata pięćdziesiąte. To właśnie wtedy Dinah - samozwańcza "Królowa Bluesa", nagrała swoje najpopularniejsze albumy, które uczyniły z niej wszechstronną stylistkę – będącą w stanie z wielką łatwością śpiewać nie tylko bluesa i jazz, lecz również repertuar popowy. Box "The Divine Miss Dinah Washington" składa się z albumów: "What A Diff'rence A Day Makes!" 1959, "Dinah Jams" 1954, "The Swingin' Miss "D" 1957,  "After Hours With Miss D" 1954, "For Those In Love" 1955.

 

Boks 5LP kupisz na voiceshop.pl