22 kwietnia 2017 odbędzie się doroczne święto niezależnych sklepów muzycznych, a tak naprawdę po prostu całej branży muzycznej. Pomysł narodził się w USA w 2006 roku, pierwszą edycję zorganizowano w 2008 roku w Chicago i dotyczyła ona miłośników winyli. Przez kolejne lata impreza stawała się coraz bardziej popularna, wyszła daleko poza obszar małych sklepów muzycznych sprzedających rzadkie wydania LP. Obecnie RSD ma oparcie w największych wytwórniach płytowych oraz gwiazdach muzyki.

Powód powstania tej imprezy był prozaiczny: upadek branży muzycznej, zniknięcie większości stacjonarnych sklepów, zdominowanie rynku przez internetowe molochy. Ludzie jednak zaczęli tęsknić za małymi, „klimatycznymi” placówkami, sprzedającymi repertuar odzwierciedlający nie tylko aktualne listy przebojów. RSD zdobył potężnych sojuszników w postaci znanych muzyków. W poprzednich latach imprezę wspierali m.in.: Metallica, Mumford & Sons, Bonnie Raitt, Graham Nash, Killswitch Engage, Elthon John itd. Artyści dawali specjalne koncerty, spotykali się z fanami, udzielali wywiadów. W tym roku oficjalnym ambasadorem RSD jest St. Vincent.

Przemysł płytowy w postaci największych wytwórni: Sony Music, Universal Music, Warner Music nie mógł imprezy zostawić samej sobie, dlatego specjalnie na tę okazję firmy te wypuszczą limitowane wydań płyt w postaci LP.

Albumy wydane z tej okazji kupisz na voiceshop.pl

Wysyłka towaru ze sklepu voiceshop.pl od piątku 21.04.2017 do niedzieli 23.04.2017 będzie darmowa.

Record Store Day ubrano nawet w formalne szaty. Powstała oficjalna organizacja, która zajmuje się koordynacją działań wokół tej imprezy.

Oficjalna strona: http://www.recordstoreday.com/

Jednak na szczęście jest to ciągle spontaniczne i niesterowalne odgórnie zjawisko… i niech tak zostanie.