Myśląc o gramofonie jako sprzęcie do odtwarzania płyt nie można pozostawać wyłącznie w ramach samego urządzenia. Poza mechanizmem, ramieniem oraz wkładką do poprawnej pracy niezbędny jest dedykowany przedwzmacniacz, nazywany potocznie gramofonowym. Z racji roli jaką odgrywa przy odczycie zawartości płyty nie można go pominąć podczas konfigurowania analogowego toru sygnału opartego o gramofon. Nie wdając się w szczegóły techniczne związane z korekcją jakiej jest poddawany sygnał zapisany na płycie wystarczy zapamiętać, że bez zastosowania przedwzmacniacza gramofonowego dźwięk z płyty zostanie odtworzony ze zniekształceniami.

Przedwzmacniacze gramofonowe występują w kilku wersjach aplikacji. Bywają wbudowane w gramofon - ta sytuacja ma miejsce najczęściej w przypadku konstrukcji budżetowych, choć zdarzają się gramofony z wyższej półki wyposażone fabrycznie w dedykowany przedwzmacniacz. Kolejny sposób aplikacji przedwzmacniacza gramofonowego ma miejsce w przypadku wzmacniaczy, przedwzmacniaczy liniowych lub amplitunerów w których bywa montowany jako dodatkowe wyposażenie. Jednak najbardziej klasycznym w konstrukcji i zastosowaniu bywa trzeci sposób jego aplikacji - jako niezależne urządzenie. Takie rozwiązanie charakteryzuje się największą elastycznością i możliwością konfiguracji. Ta druga cecha zależy w dużym stopniu od opcji w jakie został wyposażony przedwzmacniacz gramofonowy. A tych może być bardzo dużo. Podejmując decyzję o zakupie przedwzmacniacza do posiadanego gramofonu należy odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań:
    - Czy zakładamy w przyszłości wymianę posiadanego gramofonu lub wkładki
    - Na jakim pułapie cenowym lokuje się nasz gramofon oraz wkładka
  - Czy słuchanie muzyki z płyt ma stanowić główne źródło dźwięku, czy też będzie jedynie nostalgiczną podróżą we wspomnienia
    - Czy posiadana wkładka wykorzystuje przetwornik MM czy MC
Każda z odpowiedzi na podane powyżej pytania warunkuje nasz wybór. Dla przykładu, jeżeli posiadamy budżetową konstrukcję wyposażoną we wkładkę MM, która ma służyć do odsłuchu starej kolekcji płyt, oraz nie zamierzamy w przyszłości rozbudowywać toru analogowego w zupełności wystarczy podstawowy przedwzmacniacz przeznaczony do współpracy z wkładkami MM. Tego typu urządzenie posiada wyłącznie podstawowe elementy niezbędne do poprawnej pracy, czyli komplet wejść i wyjść sygnałowych oraz gniazdo do podłączenia zasilania.

Dobrym przykładem takiego sprzętu jest przedwzmacniacz firmy Pro-Ject PHONO BOX MM dostępny TUTAJ  

Dla kogoś kto zakłada niewielką rozbudowę swojego gramofonu, na przykład o lepszy model wkładki, można polecić przedwzmacniacz Pro-Ject PHONO BOX S, dostępny TUTAJ, który posiada już regulację impedancji i pojemności wyjściowej wkładki, oraz czterostopniową regulację wzmocnienia, dzięki czemu możemy go z powodzeniem wykorzystac do współpracy z wkładkami MC.

 

Dźwięk analogowy wielu ludzom kojarzy się z brzmieniem lamp elektronowych, które oferują wyjątkową barwę i atmosferę muzyki. Wybierając przedwzmacniacz gramofonowy warto zwrocić się ku propozycji urządzenia opartego właśnie o lampy elektronowe. Dla przykładu model Pro-Ject TUBE BOX S, do kupienia TUTAJ, pozwala cieszyć się lampowym brzmieniem nawet z budżetowych wkładek. Jednocześnie poprzez regulowany poziom wzmocnienia, impedancji i pojemności wejściowej umozliwia podłączenie bardziej zaawansowanych technicznie modeli, dzieki czemu może stanowić rozwiązanie na dłuższy czas.

Ostatnia grupa przedwzmacniaczy o której chcę wspomnieć jest przeznaczona do współpracy z wysokiej klasy wkładkami. Odbiorcami tych urządzeń są z reguły użytkownicy świadomi wagi jaką może odegrać przedwzmacniacz w torze analogowym. Jeżeli naszym głównym źródłem odsłuchu muzyki jest gramofon nie warto oszczędzać na przedwzmacniaczu. Idealnym przykładem takiej jednostki może być przedwzmacniacz Pro-Ject PHONO BOX RS, dostępny TUTAJ

Jest on wyposażony w praktycznie wszystkie elementy niezbędne do jak najlepszego dopasowania wkładki. Mnogość funkcji może na poczatku przytłaczać, ale dzieki nim doświadczony uzytkownik bez problemu będzie potrafił optymalnie go skonfigurować. Opcjonalnie dostępny jest specjalnie zparojektowany zasilacz przeznaczony do współpracy z nim, Pro-Ject POWER BOX RS PHONO, dostępny TUTAJ. Po podłączeniu do przedwzmacniacza jest on zasilany z akumulatorów co znacznie polepsza jego parametry i walory brzmieniowe.

Wszystkie wymienione wyżej urządzenia są tylko fragmentem z oferty przedwzmacniaczy gramofonowych do kupienia na voiceshop.pl lub w autoryzowanej sieci sprzedaży marki Pro-Ject