Loreena McKennitt (ur. 17 lutego 1957 w Morden w prowincji Manitoba) – kanadyjska songwriterka, producentka, multiinstrumentalistka (harfa, akordeon, wiolonczela, pianino) wykonująca muzykę celtycką, która miesza z folkiem z różnych zakątków świata i muzyką dawną. McKennitt urodziła się w Morden w prowincji Manitoba w rodzinie irlandzko-szkockiej. Artystka wydała swój pierwszy album "Elemental" w 1985 roku. McKennitt zaczęła stopniowo zdobywać światową sławę dzięki kolejnym płytom, produkowanym i wydawanym przez jej własny label - Quinlan Road. Przełomowy okazał się album "The Visit" z 1991 roku, który został odnotowany na listach przebojów. "The Mask And The Mirror" z 1994 roku oraz "The Books Of Secrests" z 1997 roku poradziły sobie jeszcze lepiej docierając odpowiednio do 4 i 3 miejsca sprzedaży w Kanadzie. Niestety ten wspaniały okres w karierze wokalistki został przerwany przez tragedię. W 1998 narzeczony piosenkarki, Ronald Rees, utonął razem z dwójką innych mężczyzn w wyniku wypadku w Georgian Bay. Tylko jedno z trzech ciał zostało odnalezione. Piosenkarka jeszcze w tym samym roku stworzyła fundusz Cook-Rees Memorial Fund by zapobiec podobnym tragediom w przyszłości i wydała album "Live In Paris And Toronto" zawierający nagrania z dwóch występów koncertowych. Wszystkie dochody ze sprzedaży tego albumu zostały przekazane funduszowi. Wróciła dopiero w 2006 roku albumem "An Ancient Muse". Nadal mieszka w Stratford. W sierpniu 2004 została odznaczona za całokształt dorobku muzycznego Orderem Kanady, najwyższym cywilnym odznaczeniem w tym kraju.
Muzyka Lorenny jest osobliwa i jedyna w swoim rodzaju, łączy tradycję z nowoczesnością, jasne odcienie i wciągający mrok. Podstawą jest folk celtycki, ale to tylko baza na której wokalistka buduje niezwykły, muzyczny gmach. "Mask And The Mirror" jest swoistym pomostem pokazującym wspólne dziedzictwo kulturowe Wschodu i Zachodu. W otwierającym album "The Mystic's Dream" dostajemy muzykę celtycką, arabską i średniowieczny, gregoriański chorał! To połączenie ma sens i dzięki genialnie przemyconej rytmice brzmi... przebojowo. Nie ma czasu na dłuższe celebrowanie szoku ponieważ w drugim utworze wokalistka wyprowadza kolejny, muzyczny cios. "The Bonny Swans" jest bardziej jednoznacznie irlandzki i rockowy ponieważ w aranżacji przepięknie brzmi gitara elektryczna. McKennitt pokazuje na co stać jej smutny, przejmujący, nostalgiczny ale zdecydowany głos. "The Dark Night Of The Soul" - to piękna ballada z pięknymi partiami instrumentów smyczkowych, cymbałów i innych egzotycznych instrumentów. "Marrakesh Night Market" - tutuł mówi sam za siebie, charakterystyczna rytmika przenosi nas na pustynię północno - zachodniej Afryki. "Full Circle" - wokalny popis Lorenny, której krystaliczny głos rozchodzi się w muzycznej przestrzeni stworzonej przez syntezator, harfę i esraj (indyjski instrument strunowy). Dynamiczny "Santiago" ma w sobie niesamowitą motorykę, muzyka wraz z upływem czasu staje się coraz bardziej dynamiczna, potężna, a poszczególne instrumenty popisowo prezentują się w fantastycznych partiach. "Ce He Mise Le Ulaingt? The Two Trees" jest najważniejszym utworem na płycie, jej ukoronowaniem. Ponad dziewięć minut muzyki, która nie należy też do świata utworów klasycznych, ale też nie można określić ją mianem "popularna". Orkiestrowa aranżacja, fortepian, przejmujący śpiew Lorenny - majstersztyk. Całość kończy "Prospero's Speech" - renesansowo brzmiąca pieśń ale brzmiąca współcześnie.
Należy jeszcze wspomnieć o warstwie literackiej, Lorenna oprócz własnych i tradycyjnych tekstów śpiewa poematy Szekspira i Williama Butlera Yeatsa. Bogactwo aranżacyjne albumu zapiera dech w piersiach. Wykorzystano wiele bardzo egzotycznych instrumentów, które świetnie współgrają ze współczesnymi gitarami, perkusją i syntezatorami. Artystka tworząc tą ultra inteligentną muzykę, nie zapomniała, że skierowana jest ona do współczesnego odbiorcy. To brawurowe podanie tradycyjnej muzyki w nowoczesnej odsłonie przyniosło arcydzieło folk/rocka. Brzmienie płyty jest wręcz genialne, nie tylko audiofile będą zachwyceni.

 

 

Płytę LP kupisz na voiceshop.pl