We współczesnym systemie audio gramofon wyróżnia się nie tylko sposobem w jaki odtwarza dźwięk. Ze względu na swój charakterystyczny kształt, rozmiar oraz sposób obsługi może stanowić ozdobę każdego salonu. Jednak by tak się stało należy spełnić kilka warunków.

Podstawowym czynnikiem decydującym o jego lokalizacji jest zapewnienie łatwej obsługi. Należy ustawić go w miejscu, które nie ograniczy nam dostępu do jego górnej powierzchni, na której umieszczamy płytę, obsługujemy ramię, podnosimy i opuszczamy pokrywę. Taka lokalizacja gwarantuje bezpieczeństwo i komfort obsługi, równocześnie eksponując urządzenie na tle pozostałych komponentów. Optymalnym miejscem będzie górny blat komody, najwyższa półka szafki lub mebla w którym znajduje się sprzęt audio.

Gramofon odczytuje dźwięk w sposób mechaniczny i z tego względu ważne jest, by podstawa, na której go umieścimy była stabilna oraz wolna od drgań i wibracji, mogących pogorszyć jakość odtwarzania. Z tego względu nie zalecam stawiania go bezpośrednio na innym urządzeniu elektronicznym - taka lokalizacja może oprócz wspomnianych powyżej wibracji, wprowadzić równie niepożądane zakłócenia elektromagnetyczne. Te drugie mogą też występować w przypadku, gdy obok siebie na jednej półce ustawimy gramofon oraz inny sprzęt elektroniczny. Ma to szczególne znaczenie w przypadku ustawienia gramofonu w pobliżu kolumn głośnikowych, które mogą powodować sprzężenia objawiające się bardzo nieprzyjemnym przydźwiękiem.

Kolejnym czynnikiem mającym kolosalny wpływ na jakość brzmienia jest to, czy gramofon po ustawieniu na swoim miejscu będzie dobrze wypoziomowany. Większość urządzeń posiada regulowane nóżki, które w ograniczonym zakresie pozwalają ustalić jego optymalne położenie w poziome, lecz często takie wyrównanie nie wystarczy. Najlepszy efekt uzyskamy, gdy zadbamy o odpowiednie przygotowanie powierzchni na której go postawimy, tak by była ona jak najrówniejsza i odpowiednio wypoziomowana, dzięki czemu regulacje gramofonu nie sprawią już żadnego problemu.

Dodatkowe elementy mające wpływ na komfort obsługi i jakość odtwarzania dźwięku mają związek z warunkami panującymi w pomieszczeniu. Chodzi o kurz oraz wilgotność powietrza. Im bardziej suche powietrze, tym więcej w nim kurzu, który osiadając na elementach gramofonu wpływa na powstawanie wyładowań elektrostatycznych w trakcie odtwarzania muzyki. To zjawisko powoduje również charakterystyczne "przyklejanie się" płyty do talerza przez co powierzchnia płyty zaczyna przyciągać duże ilości kurzu. W efekcie możemy usłyszeć nieprzyjemnie trzaski nawet podczas odtwarzania muzyki z całkiem nowej, nieporysowanej płyty. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu, a jeśli nie ma takiej możliwości to na oddaleniu gramofonu od źródeł ciepła, które wysuszają powietrze.

 

Podsumowując ten krótki poradnik warto zapamiętać by gramofon umieścić na stabilnej, wolnej od wibracji i dobrze wypoziomowanej podstawie, Najlepiej nadają się do tego dedykowane meble pod sprzęt audio. Idealnym rozwiązaniem może być osobna półka zamocowana bezpośrednio do ściany. Należy też zwrócić uwagę by nie stawiać go zbyt blisko innych urządzeń elektronicznych, szczególnie kolumn głośnikowych. Pamiętajmy również o odpowiedniej wilgotności powietrza w otoczeniu gramofonu.

Zastosowanie w praktyce tych prostych zasad pozwoli na właściwe wykorzystanie potencjału drzemiącego w gramofonie.