Janis Joplin (ur. 19 stycznia 1943 w Port Arthur, zm. 4 października 1970 w Los Angeles – legendarna wokalistka rockowa, która na zawsze wpisała się w światową kulturę. Artystka obok Jima Morrisona, Jimiego Hendrixa, Alana Wilsona, Rona "Pigpena" McKernana, Briana Jonesa, Roberta Johnsona, Kurta Cobaina, Amy Winehouse, jest jedną z najważniejszych postaci w "Klubie 27" - artystów zmarłych w 27 roku swojego życia. Joplin to symbol szalonych lat 60. XX wieku; hippisowskiej, nieokiełznanej kontrkultury. Dorastała w konserwatywnym środowisku Texasu do którego nie potrafiła się dostosować. Już we wczesnej młodości zaprzyjaźniła się z grupą społecznych wyrzutków, którzy zapoznali ją z twórczością afroamerykańskich muzyków bluesowych takich jak Bessie Smith, Leadbelly. Janis sama zaczęła wykonywać piosenki swoich mistrzów do których dołączyły Big Mama Thorton i Odetta Holmes. Joplin w szkole średniej nie pasowała do swoich rówieśników, tak sama wspominała tamte czasy: "Byłam nieprzystosowana. Czytałam. Malowałam. Nie darzyłam czarnuchów nienawiścią". Jeżeli do tego dodamy, że miała nadwagę i odstającą od przyjętego wzorca urodę, dostajemy pełny obraz niedostosowanej osoby, która uciekła w świat muzyki.
W 1966 dołączyła jako wokalistka do mało znanego zespołu blues rockowego z San Francisco - Big Brother and the Holding Company. Jej ekspresyjny, bluesowy, nieco histeryczny głos, stał się znakiem rozpoznawczym zespołu z którym wydała dwa albumy: "Big Brother And The Holding Company" 1967 oraz "Cheap Thrills" 1968. Janis Joplin wystąpiła z tym zespołem na festiwalu rockowym Monterey Pop Festival w 1967 roku, uzyskując w ten sposób status megagwiazdy. Pierwszy raz szeroka, biała publiczność miała szansę posłuchać szorstkiej, naturalnej, pełnej bólu interpretacji wokalnej, odstającej od przyjętych do tej pory norm. W grudniu 1968 namówiona przez menadżerów artystka rozstała się z zespołem i rozpoczęła karierę solową, wspomagana przez utworzone w tym celu efemeryczne grupy: Kozmic Blues Band, a następnie Full Tilt Boogie Band. Z pierwszym nagrała "I Got Dem Ol' Kozmic Blues Again Mama!" 1969, z drugim wydany już pośmiertnie "Pearl" 1971. Balansując na pograniczu muzyki soul, bluesa i country, obydwa albumy, podobnie jak wcześniejsze dokonania wokalistki, weszły na stałe do kanonu rocka. Janis Joplin wystąpiła również na słynnym festiwalu rockowym w Woodstock w 1969.
Wokalistka nagrała wiele, znakomitych utworów: "Cry Baby", "Piece Of My Heart", "Try (Just A Little Bit Harder)" i "Me And Bobby McGee" (kompozycja Krisa Kristoffersona), humorystyczny utwór a cappella "Mercedes Benz", czy brawurowa interpretacja "Summertime" George'a Gershwina. Janis Joplin była ikoną ruchu hippisowskiego z jego wszystkimi pozytywami, ale też mroczną stroną: alkoholowe, narkotyczne i obyczajowe ekscesy, przeplatane kuracjami odwykowymi. Zmarła na krótko przed wydaniem swojej płyty "Pearl", 4 października 1970 roku w pokoju numer 105 w Hotelu Landmark w Hollywood, gdzie wówczas mieszkała. Przyczyną zgonu było ostre zatrucie heroinowo-morfinowe w wyniku wstrzyknięcia nadmiernej dawki narkotyków. Ciało Janis Joplin poddano kremacji, a prochy zostały rozsypane w Kalifornii nad Oceanem Spokojnym.
Jej wpływ na recepcję "czarnej" muzyki wśród białej publiczności jest nie do przecenienia. To właśnie tacy ludzie jak ona przełamywała bariery rasowe i uprzedzenia, pokazując bogactwo kultury ludzi "gorszej kategorii". Jej swobodny, kolorowy sposób bycia, brak przywiązania do dóbr materialnych, życzliwość i prostolinijność były esencją hipisowskiego stylu życia. Kontrkultura przeminęła, ale twórczość Janis Joplin lśni nadal niczym perła.

 

 

Płytę LP kupisz na voiceshop.pl