Iiro Rantala to pianista urodzony w 1970 roku w Helsinkach. Muzyk odebrał gruntownie wykształcenie, mi.n. w Manhattan School of Music, gdzie ćwiczył jako pianista klasyczny i wykonywał kompozycje takich mistrzów jak: J.S. Bach, Jean Sibelius czy W.A. Mozart. Wyjątkowo szerokie horyzonty muzyczne zawiodły go do działalności w ramach Trio Töykeät, oraz współpracy z teatrem, telewizją oraz artystami związanymi ze sceną pop. Iiro to idealny przykład współczesnego muzyka jazzowego, który może zagrać dosłownie wszystko, dlatego nie ogranicza go amerykańska, klasyczna sztuka improwizowana. Rantala jest jednym z najbardziej twórczych artystów związanych z monachijską wytwórnią ACT, który poza indywidualnymi projektami nagrywa także z Adamem Bałdychem, Michaelem Wollnym, gitarzystą Ulfem Wakeniusem. 
Album "Good Stuff" stworzył duet: Iiro Rantala i Ulf Wakenius. Repertuar poza nowymi kompozycjami obydwóch muzyków będących rodzajem muzycznych pocztówek z Wiednia, Berlina, Rzymu oraz Helsinek i Seoulu, przynosi opracowania tematów m.in.: Steviego Wondera, Johna Coltrane'a, Louisa Armstronga, Georgesa Bizeta i Giacomo Pucciniego.
Dzieło duetu  urzeka od pierwszej do ostatniej minuty finezją, pomysłowością i…poczuciem humoru. Rozpoczynający album temat Wakeniusa "Vienna" przywodzi na myśl specyficzną estetykę kompozycji Mozarta. Wyraźny wpływ koreańskigo folkloru jest zauważalny w "Seoul". Piękne opracowania arii Bizeta i Pucciniego przenoszą nas do  Mediolanu, stolicy światowej opery. Legendarny przebój Louisa Armstronga "What A Wonderful World" i dedykowany przez Steviego Wondera Ellingtonowi "Sir Duke", dostarczają kapitalnych melodi i zabawę dźwiękiem. Nie trzeba nikogo zapewniać, że obydwaj muzycy to wirtuozi, ponieważ jest to standard we współczesnym jazzie. Ważniejszy fakt jest taki - panowie nie nadużywają techniki, nie popisują się w nudnych pasażach, składniki muzyki są idealnie wyważone. Gitara Wakeniusa brzmi bardzo oryginalnie; ma w sobie coś z folkloru cygańskiego i flamenco (Szwed i takie wzorce?!?). Iiro Rantala doskonale partneruje gitarzyście, tworząc harmoniczne tło, nie zapominając przy tym o doskonałych solówkach. Kolejna, perfekcyjna, iealnie brzmiąca płyta z wytwórni ACT. Taki jest współczesny, nowoczesny jazz: szeroko otwarty na różne gatunki, pomysłowy, technicznie wybitny, mający dystans do siebie i uśmiechnięty. Zresztą proszę popatrzeć na okładkę i do tego dodać tytuł płyty!

 

Płytę LP kupisz na voiceshop.pl