Eddie Vedder (ur. 23 grudnia 1964 w Evanston) – amerykański muzyk rockowy, wokalista i lider zespołu Pearl Jam. Dla pokolenia X jest symbolem walki z konsumpcjonizmem, wyzyskiem, społeczną niesprawiedliwością. Dla "zwykłych" słuchaczy rocka Vedder to nieprzeciętny wokalista i kompozytor, który wraz z zespołem Pearl Jam przywołał na początku lat 80. XX wieku ducha najwspanialszych nagrań hippisowskiej rewolucji w stylu Jimi'ego Hendrixa, Led Zeppelin, The Who. Pierwszy album formacji "Ten" z 1991 roku jest rockowym arcydziełem, pełnym wspaniałej muzyki i charyzmatycznego wokalu Eddiego, który w tekstach dokonuje wiwisekcji własnego życia, a było one niezwykłe. W wieku 16 lat sam zaczął zarabiać na swoje życie, wyprowadzając się z domu po tym, jak dowiedział się, że mężczyzna, którego do tej pory uważał za swojego tatę, wcale nim nie jest, a jego prawdziwy ojciec już nie żyje. Pracował w nocy na stacji benzynowej, a popołudniami wałęsał się po różnych klubach muzycznych San Diego, pomagając za darmo w rozkładaniu ich sprzętu różnym kapelom. W jednej z nich spotkał ex-perkusistę Red Hot Chili Peppers – Jacka Ironsa, który dał mu kasetę z pięcioma instrumentalnymi utworami swoich kolegów z Seattle, którzy właśnie poszukiwali wokalisty. Vedder szybko napisał do muzyki słowa, nagrał swój wokal na kasetę nazwaną "The Mamasan Tryglogy" w której znalazły się wersje demo "Alive" czy "Once" i odesłał na adres Stone'a Gossarda. Tydzień później przyleciał do Seattle, a 22 października 1990 roku Eddie wraz z zespołem zagrali swój pierwszy koncert w klubie Off Ramp w Seattle. Potem nastąpiła eksplozja popularności Pearl Jam po sukcesie "Ten", która właściwie trwa do dzisiaj. W 2007 roku wydał swój pierwszy solowy album z muzyką do filmu Seana Penna "Into the Wild" 2007. Za piosenkę "Guaranteed" otrzymał Złoty Glob w 2008 roku. W 2011 roku wychodzi kolejny solowy krążek artysty - "Ukulele Songs". 
Lista artystów z którymi współpracował wokalista jest bardzo długa: The Who, Ramones, Neil Young, R.E.M., Neil Finn, Bad Religion, Cat Power, Mike Watt, Wellwater Conspiracy, Jack Irons, John Doe, The Strokes, Nusrat Fateh Ali Khan, Susan Sarandon, Zeke, Pete Townshend, Paul McCartney, Rolling Stones, U2, Bruce Springsteen, Robert Plant, Roger Waters, Sting, Peter Gabriel, Cat Stevens, Chris Martin, Flea, Beyoncé, Bryan Adams, Ben Harper, Jack Johnson, Roger Daltrey, Jay-Z, Kings of Leon, Dave Grohl, Chad Smith, Perry Farrell, Cheap Trick, The Strokes, Beck, Sheryl Crow, Jerry Cantrell, Andrew Stockdale, Josh Homme, Mike Ness, Neil Young, Guided By Voices, Ace Frehley, Dave Matthews, Elvis Costello, X, Tim Robbins, Johnny Depp, Adam Sandler, Jeanne Tripplehorn, Glen Hansard, Simon Townshend czy Joe Elliott.
Razem z Pearl Jam Vedder zagrał wiele koncertów charytatywnych, wspierając między innymi ofiary zamachu na World Trade Center czy huraganu Katrina. W 1998 roku grupa przeznaczyła cały dochód ze sprzedaży singla z piosenką "Last Kiss" na pomoc uchodźcom z Kosowa. Znany ze swych lewicowych sympatii Eddie od dawna angażuje się w działalność organizacji dążących do zalegalizowania aborcji. W 1992 roku w trakcie koncertu z cyklu MTV Unplugged, Vedder stanął na krześle i markerem wielkimi literami na ramieniu napisał hasło PRO-CHOICE, domagając się tym samym pozostawienia przyszłym matkom wolnego wyboru. Stałym symbolem wytatuowanym na prawej łydce Veddera, prywatnie wegetarianina, jest logo organizacji ekologicznej Earth First! Jako aktywista na rzecz ochrony przyrody Vedder nierzadko wykorzystuje scenę do piętnowania firm niszczących środowisko, co miało na przykład miejsce w trakcie festiwalu Lollapalooza 2007, gdy zgromadzoną wielotysięczną publiczność wezwał do bojkotu naftowej kompani B.P. Amoco odpowiedzialnej za zanieczyszczenie jeziora Michigan.
Dzisiaj artysta kończy 53 lata. Wszystkiego najlepszego Eddie!
 

Płyty LP "Into The Wild"Pearl Jam  kupisz na voiceshop.pl