W grudniowym numerze miesięcznika AUDIO pojawił się test gramofonów z przedziału cenowego 2000 - 2300 zł. Opisane zostały marki takie jak Audio Technica, Rega, Music Hall, Elipson oraz oczywiście Pro-Ject. Jak wypadł na tle rywali kultowy już model Debut?

 

Model DEBUT Carbon z którego wywodzi się wersja ESPRIT SB obecny jest na rynku od kilku lat. Początkowo seria liczyła dwa gramofony, obecnie do wyboru mamy 4 modele (5 jeżeli liczymy również wersje różniące się tylko wkładką gramofonową).

Oznaczenie ESPRIT sugeruje, że gramofon posiada akrylowy talerz o średnicy 30 cm. Skrót "SB" informuje o obecności regulatora i przełącznika obrotów Speed Box, który umożliwia odtwarzanie z prędkością 33 / 45 / 78 obrotów na minutę.

Ramię wykonano z plecionki włókna węglowego i uzbrojono we wkładkę Ortofon 2M-RED. Gramofon posiada plastikową pokrywę umieszczoną na zawiasach, złocone gniazda RCA na wyjściu, matę z filcu, przewód połączeniowy z uziemieniem oraz niezbędne akcesoria do uruchomienia gramofonu.

 

 

Redakcja miesięcznika "Audio" w swej recenzji stwierdziła:

"Po przesłuchaniu kilku płyt nikt chyba nie odmówi temu gramofonowi kompetencji – pokazuje największe zasoby informacji, w tym zakresie reprezentuje poziom znacznie droższych modeli. Z gitar płynie wyjątkowy żar, gdy trzeba – także i ten „lampowy”. Nawet mniejsze składy nabierają impetu, a w większych jest utrzymywany porządek; Pro-Ject dysponuje wyjątkową dynamiką i rozdzielczością. Bas jest niski, gęsty i potężny, jakby nie chciał ustąpić pola średnicy, natomiast góra pasma trochę odpuszcza, jest obecna, ale gra na luzie."

Cały opis można przeczytać tutaj , lub pobrać w formacie PDF.

Gramofony z serii Debut Carbon są do kupienia na voiceshop.pl lub w autoryzowanej sieci sprzedaży marki Pro-Ject.

 

Adam Wlosok