Firma Warner Music wypuściła na rynek kolejne, jazzowe perełki z nieprzebranych zasobów labelu Polskich Nagrań. Cztery płyty, edycja każdej z pietyzmem odtwarza oryginalne poligrafie. Albumy zostały wznowione przez Polskie Nagrania w ekskluzywnej reedycji kultowej serii Polish Jazz, znanej fanom polskiej muzyki jazzowej od lat 60. XX wieku. Reedycję przygotowano z niezwykłą starannością, autorem odświeżonego brzmienia jest wybitny reżyser dźwięku - Jacek Gawłowski. Najnowsza seria reedycji na 180 gramowym winylu obejmuje:

- Jazz Band Ball Orchestra" - "Home"  1974

- Spisek Sześciu - "Complot Of Six" 1975

- Sun Ship - "Follow Us" 1979

- Kazimierz Jonkisz Quintet - "Tiritaka" 1980

Jazz Band Ball Orchestra - "Home"

Płyta "Home" ukazała się po raz pierwszy w 1974 roku. I jest drugą płytą zespołu Jazz Band Ball Orchestra, wydaną w serii Polish Jazz. Jest to ważna, jeśli nie najważniejsza płyta tego krakowskiego zespołu, działającego nieprzerwanie od 1962 roku. Płyta przełomowa która zapoczątkowała nowy rozdział w jego historii. Album nagrany został w czasach, kiedy scena jazzowa zdominowana była przez elektryczny jazz-rock i fusion, był i jest przykładem witalności i ponadczasowej popularności jazzu tradycyjnego. To na tej płycie jest hit zespołu "Zachuczały góry", - połączenie folkloru góralskiego ze stylem nowoorleańkiego jazzu. Efekt jest kapitalny.

Spisek Sześciu - "Complot Of Six"

Płyta została nagrana w marcu 1975 roku - "w studiu na żywo", czyli tak jak na koncercie, wszystkie ścieżki na raz, od pierwszej sekundy do ostatniego taktu, bez studyjnych poprawek i nakładek. I wtedy i teraz to chyba najbardziej oryginalna i adekwatna w serii Polish Jazz i całej polskiej dyskografii odpowiedź na wyzwania jazzu wczesnych lat 70. Wiele się dzieje na tej płycie i nic nie dzieje się przypadkowo, więc trzeba jej słuchać uważnie. I wciąż warto, po ponad czterdziestu latach od jej nagrania.  Koniecznie trzeba ją ponownie odkryć, zwłaszcza, że to jedyna płyta zespołu. Świetny album! 

Sun Ship - "Follow Us"

"Follow Us" to jedyna studyjna płyta znakomitego zespołu Sun Ship, założonego w 1978 roku przez byłych członków Extra Ball: pianistę-wirtuoza i kompozytora Władysława Sendeckiego i perkusiste Marka Stacha. Sun Ship w składzie: Władysław Sendecki, Zbigniew Jaremko, Henryk Miśkiewicz, Witold Szczurek i Marek Stach dokonali sztuki wyjątkowej. Tworząc muzykę złożoną, chwilami niełatwą i wymagającą, nadali jej lekkość i polot. Trafili w swój czas, bo na to czekała publiczność, której w tamtych niełatwych czasach bardzo potrzebny był przekaz pełen dobrych emocji. Ich przekaz, ekspresja, radość muzykowania i bliski kontakt z publicznością były nieporównywalne z żadnym innym polskim zespołem w tamtym okresie!

Kazimierz Jonkisz Quintet - "Tiritaka" 

"Tiritaka" to znakomity album quintetu Kazimierza Jonkisza. Jest to drugi po Czesławie Bartkowskim i jego "Drums Dream" album w serii Polish Jazz, gdzie rolę lidera całej formacji pełni perkusista. To nawiązanie do pięknej tradycji, która wywodzi się jeszcze z czasów świetności amerykańskich big-bandów swingowych, prowadzonych przez takich mistrzów jak Chick Webb czy Gene Krupa W skład kwintetu wchodzą: genialny skrzypek Krzesimir Dębski (na krótko przed założeniem własnej grupy String Connection, która w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych dominowała na polskiej scenie), saksofonista Andrzej Olejniczak, który grał w najważniejszych polskich zespołach lat 70-tych, takich jak Extra Ball i Sun Ship, pianista Janusz Skowron oraz młody basista Andrzej Łukasik. Większość kompozycji skomponował Krzesimir Dębski, album zamyka "Dla Mareczka" instrumentalny popis gry lidera na perkusji. "Tiritaka" to jazz w najlepszym wydaniu i jeden z najlepszych albumów legendarnej serii jazzowej. Ciekawostka - na płycie gościnnie występuje młody, wtedy jeszcze nieznany Marek Biliński. 

 

Płyty LP kupisz na voiceshop.pl