„Niemen vol. 1” i „Niemen vol. 2” to dwa albumy, nazwane po latach przez Niemena „Marionetki”, od tytułu otwierającego drugą płytę utworu, napisanego do słów Norwida. Płyty zostały nagrane w roku 1972 przez Grupę Niemen. W skład tej supergrupy weszli: Czesław Niemen i Helmut Nadolski, muzycy z zespołu SBB, czyli Józef Skrzek, Anthimos Apostolis, Jerzy Piotrowski oraz trębacz Andrzej Przybielski.

Grupa grała ze sobą krótko, bo od końca 1971 do 1973 roku. W tym czasie muzycy zarejestrowali trzy płyty: „Niemen vol. 1” i „Niemen vol. 2” oraz „Strange Is This World”, wydaną na Zachodzie Europy.
Niemen kolejny raz sięga do polskiej poezji: Cypriana Kamila Norwida, Jarosława Iwaszkiewicza, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Bolesława Leśmiana oraz Leszka A.Moczulskiego.
Niniejsza edycja zawiera oryginalną poligrafię płyt winylowych. Okładka jest grafiką autorstwa samego Czesława Niemena. Edycja wzbogacona została wieloma zdjęciami zespołu oraz obszerną książeczką.
Album przygotowywano we współpracy z Fundacją im. Czesława Niemena. Remasteringiem i restauracją nagrań zajęła się Eleonora Atalay, córka Czesława Niemena.

Zestaw tych nagrań jest zjawiskiem unikatowym w skali nie tylko Polski ale i świata. Połączone siły geniusza Czesława Niemena, grupy SBB, Helmuta Nadolskiego i Andrzeja Przybielskiego przyniosły wspaniałą muzykę która ucieka łatwym klasyfikacjom. Jazz rock, rock progresywny, śpiewana poezja, awangarda, elektronika - te nazwy pasują do repertuaru, ale nie do końca oddają jego klimat. Niemen jak nikt inny nadaje tym stylom niepowtarzalnej, słowiańskiej nuty, ulotnego wschodniego spleenu. Płyty przytłaczają mnogością pomysłów, pieknymi melodiami, które skontrastowane są z momentami awangardowymi. Jest to jedna z tych płyt którą możemy pochwalić się bez zażenowania na całym świecie.

 

 

 

Płytę LP kupisz na: Voiceshop