Zespół o tej intrygującej nazwie powstał z inicjatywy Grega Gonzaleza w 2008 roku. Zafascynowany różnymi technikami rejestracji muzyki, Gonzalez nagrał pierwszą Epkę ("I") na czteropiętrowej klatce schodowej swojej alma mater, Uniwersytetu Stanu Teksas w El Paso. Przez następne kilka lat szlifował umiejętności nagrywania przestrzennych gitar kolaborując z różnymi muzykami i wydając kilka singli. Aż w końcu, po niemal dziesięciu latach od powstania, Cigarettes After Sex doczekał się pełnego albumu.

Gonzalez wie, o co mu chodzi. Taka jest pierwsza myśl po zetknięciu z albumem. Dyskretna elegancja monochromatycznej okładki (jeden ze znaków rozpoznawczych formacji) jednocześnie pozwala domyślić się, co kryje krążek, ale i pozostawia szerokie pole do snucia domysłów. A zatem, jaka jest muzyka na debiucie Cigarettes After Sex? Brzmieniowo jest to płyta niezwykle oszczędna. Sporo tutaj przestrzeni, powietrza. Sekcja rytmiczna nie szaleje, gra swoje, nierzadko samotnie przecinając ciszę – bardziej wyrazista gitara pojawia się tylko fragmentarycznie, nie jest dominującym instrumentem, najczęściej dociera do nas z oddali, jakby znowu nagrywana była w jakiejś studni... Najbardziej "żwawym" momentem jest chyba piosenka "Truly", oscylująca wokół średniego tempa poprockowych szlagierów. W ogóle, na płycie największe i najlepsze wrażenie robią wolne, "leniwe" utwory (na przykład "Each Time You Fall In Love"). Te "szybsze" wypadają słabiej. Na szczęście jest ich zdecydowanie mniej, niż tych pięknie snujących się, przestrzennych kołysanek. Bo tej płycie chyba najbliżej do tego - do kołysanek właśnie. Bądź, jak sugeruje nazwa zespołu i albumu zarazem, do wolno unoszącego się dymu z papierosa.

Dream pop okazuje się całkiem żywym gatunkiem. Po świetnym powrocie Mazzy Star w 2013 roku płytą "Seasons of Your Day", kolejnych albumach Warpaint, wydanym na początku maja bieżącego roku albumie Slowdive "Slowdive" (pierwszej płycie zespołu po dwudziestodwuletniej przerwie) mamy następny przykład na to, że atmosferyczny pop ma się świetnie i, co więcej, mimo, że zawsze był i pozostał do dziś niszą, jest na niego nadal zapotrzebowanie – wystarczy spojrzeć na liczniki odsłon pod "klipami" z singli Cigarettes After Sex ("Affection" albo cover REO Speedwagon, "Keep On Loving You") na Youtube.

 

 

 

Płyty CD/LP kupisz na voiceshop.pl