Chuck Berry zmarł 18 marca 2017 roku w wieku 90 lat. Wkładu artysty w powstanie i rozwój rock & rolla nie da się przecenić. Jego żywiołowe, nieokiełznane, niegrzeczne i piekielnie przebojowe hity: "Maybellene" (1955), "Roll Over Beethoven" (1956), "Rock and Roll Music" (1957), "Johnny B. Goode" (1958), walnie przyczyniły się do powstania estetyki muzyki rockowej, której schematy obowiązują do dnia dzisiejszego.  Muzyk był prawdziwą legendą, inspirującą dosłownie wszystkich ważnych wykonawców lat 50. I 60. XX wieku, m.in.: Elvisa Presleya, The Beatles, The Rolling Stones, The Who, Jimi Hendrixa, Creedence Clearwater Revival, The Clash itd.

„Chuck” to pierwszy album z premierowym materiałem od czasu wydania „Rock It” z 1979 roku! Materiał został skomponowany i wyprodukowany przez wokalistę w okolicach St. Louis. Legendzie towarzyszy grupa, z którą koncertował przez ponad dwie dekady. Ponadto na płycie pojawiają się gościnnie Gary Clark Jr., Tom Morello, Nathaniel Rateliff oraz wnuk Chucka - Charles Berry III.

Słuchając tego albumu trudno oprzeć się wrażeniu, że praktycznie wszystkie, współczesne zespoły rockowe grają to co wymyślił Chuck 60. lat temu, podkręcając jedynie dynamikę i unowocześniając brzmienie. Utwory z tego albumu mają w sobie coś z mieszanki bluesowej, surowej prawdy, podanej z ogniem rock’n’rolla. Słychać, że płytę nie nagrał młodzieniaszek, a muzyka Chucka nabrała odpowiedniego dostojeństwa, mimo tego pełna jest  pasji. Przez wiele lat zastanawiano się jak długo dany muzyk może grać rocka. Chuck dał jednoznaczną odpowiedź – do końca świata i o jeden dzień dłużej bo rock’n’roll jest nieśmirtelny.  

 

 

 

Płyty CD/LP kupisz na voiceshop.pl