Cassandra Wilson, urodzona 4 grudnia 1955 w Jackson w stanie Missisipi, od dziewiątego roku życia pobierała lekcje gry na fortepianie i gitarze. W 1975 r. zaczęła występować profesjonalnie; śpiewała głównie materiał folkowy i bluesowy z różnymi grupami rhythm'n'bluesowymi. Na scenie jazzowej objawiła się dzięki rekomendacji perkusisty Alvina Fieldera; zaistniała także na jazzowej estradzie jako wokalistka The Black Arts Music Society z rodzinnego Jackson. W 1981 r. przeniosła się do Nowego Orleanu, gdzie podjęła współpracę z saksofonistą Earlem Turbintonem. W 1982 r., za namową trębacza Woody’ego Shawa, przyjechała do Nowego Jorku i tam pracowała z kontrabasistą Davidem Hollandem i wokalistką Abbey Lincoln.

W 1985 r. wzięła udział w nagraniu albumu "Motherland Pulse" Steve’a Colemana, a szefowie niemieckiej wytwórni JMT zaproponowali jej nagranie autorskiej płyty. Debiutancki album "Point Of View" został zrealizowany wraz z Colemanem i gitarzystą Jeanem Paulem Bourellym. Nagranie to okazało się przełomowe karierze artystki: posypały się oferty współpracy od najznakomitszych nowojorskich jazzmanów. Kolejne nagrania i koncerty potwierdzały już tylko klasę pianistki i wokalistki. Albumy "Blue Light Til Dawn" oraz "New Moon Dauther" honorowane były licznymi nagrodami i wydawane w dużych nakładach.
"New Moon Daughter" z 1995 roku to płyta na której autorskie kompozycje Cassandry Wilson przeplatają się z szeroko rozumianymi standardami - znajdziemy tutaj nagrania: U2, Son House'a, Neilla Younga, zaś całość otwiera interpretacja "Strange Fruit", absolutnego klasyka z repertuaru Billie Holliday. Nie jest to jazz, nie jest to folk, nie jest to blues, nie jest to rock. Jest to po prostu GENIALNA MUZYKA poza czasem i gatunkami: mroczna, romantyczna i niesamowicie zmysłowa. Cassandra Wilson dosłownie śpiewa tak jakby stała obok Ciebie i szeptała Ci prosto do ucha. Emocje związane z tymi szeptami zależą już od każdego słuchacza.

Brzmienie płyty jest znakomite, aż trudno uwierzyć, że realizatorom udało się uzyskać tak idealnie pastelowy, przestrzenny i piękny dźwięk.

 

Płytę 2LP kupisz na voiceshop.pl