W środę 22 lutego został otwarty pierwszy w Polsce punkt Cabasse Premium Reseller w salonie Luxury Art Cinema przy ul. Brackiej 11/13 w Warszawie, vis a vis centrum Vitkac.

W spotkaniu wzięli udział m.in. Piotr Metz z radiowej Trójki i znakomity saksofonista Marcin Nowakowski, którego płyta „Shine” została odtworzona z kulistych kolumn Cabasse. Wśród dziennikarzy znaleźli się przedstawiciele następujących mediów: Rzeczpospolita, Polska The Times, Nasze Miasto, Playboy, LOGO, Manager, a także dziennikarze z pism specjalistycznych - branży audio i motoryzacyjnej. Organizatorów reprezentowali: Frederic Lebreton - CEO Cabasse, Milan Weber – szef Voice oraz przedstawiciele firmy 3Logic - właściciela salonu Luxury Art Cinema.

 

Cabasse to firma niezwykła z kilku powodów. Jest obecna na rynku od 277 lat. Jej początki sięgają 1740 roku, gdy rzemieślnik z Mirecourt w górach Vosges nazwał swoje pierwsze ręcznie wykonane skrzypce właśnie Cabasse. Od tego czasu kolejne pokolenia rodziny lutników zaopatrują europejskich odbiorców w skrzypce, altówki i wiolonczele, których używają instrumentaliści z wielu orkiestr.

- W 1950 roku Georges Cabasse, którego pasję stanowiły nie tylko instrumenty smyczkowe, ale też odtwarzanie dźwięku, uruchomił nad Ocenaem Atlantyckim na skraju Bretanii zakład specjalizujący się w produkcji wysokiej klasy kolumn głośnikowych i wzmacniaczy – opowiadał Milan Weber szef firmy dystrybucyjnej Voice, któremu udało się namówić Cabasse do wejścia na rynek Polski.

 

Cabasse udało się stworzyć głośnik koaksjalny, który dzięki sferycznej obudowie pozbawionej kątów ostrych tworzy jedną sferę drgań, promieniując dźwiękiem w tej samej osi. Firma koncentruje się na jakości, a nie ilości, choć wytwarza nie tylko kolumny z najwyższej półki cenowej, ale też sprzęt dla mniej zasobnych miodników muzyki. W 2003 roku przy współpracy z siecią firm oraz prestiżowych uczelni technicznych specjalizujących się w telekomunikacji, podwodnej akustyce oraz elektronice w nadmorskiej miejscowości Brest powstało Centrum Akustyczne Cabasse, którego Dział Badań i Rozwoju dysponuje wiedzą ekspercką niezbędną do badania nowych materiałów, tworzenia membran i przetworników, projektowania prototypów, przeprowadzania pomiarów w specjalnych bezechowych komorach, przeprowadzania testów niezawodności oraz odsłuchów mających na celu udoskonalanie najnowszych rozwiązań z zakresu sprzętu audio.

 

Dziś Cabasse to bardzo nowoczesna firma otwarta na technologie przyszłości. Oferuje wysokiej klasy bezprzewodowe systemy spełniające standardy hi-fi, takich jak relatywnie niedrogi Stream To niewielka czarna skrzynka, do której można przesyłać muzykę ze smartfonu lub tabletu przez Bluetooth, a przy okazji korzystać z dostępu do tysięcy internetowych stacji radiowych . Podobne możliwości ma kompaktowy Stream Base mieszczący się pod ekranem telewizora. Holograficzne przetwarzanie dźwięku zwiększa szerokość i głębokość sceny dźwiękowej jednocześnie zachowując wyraźne dialogi i dynamikę.

Jedna ze specjalności Cabasee to głośniki instalacyjne, które można ukryć w ścianach i sufitach, co wpisuje się w ideę inteligentnego domu. Konstruktorom z Bretanii udała się niełatwa sztuka – ich systemy instalacyjne spełniają wymogi hi-fi, czym może się pochwalić niewielu producentów.

Krajowym dystrybutorem Cabasse jest - działająca od 20 lat - firma Voice, doskonale znana zarówno na rynku polskim, jak i czeskim. Precyzyjne informacje o produktach Cabasse, ale też innych znakomitych producentów branży hi-fi można znaleźć na stronie voice.com.pl. Warto wspomnieć, że szef Voice – Milan Weber – jest niestrudzonym propagatorem muzyki. Za jego sprawą kolumny La Sphere zagrały m.in. na scenie studia radiowej Trójki.

 

Na zdjęciu: Marcin Nowakowski – saksofonista jazzowy, Milan Weber - szef Voice i Frederic Lebreton – CEO Cabasse podczas spotkania w warszawskim salonie Luxury Art Cinema.