Polska firma M.T.J. specjalizująca się w rodzimej muzyce właśnie wypuściła na rynek trzy, kultowe winyle: Brygada Kryzys "Brygada Kryzys" 1982, Perfect "Unu" 1983 , Siekiera "Nowa Aleksandria" 1986.

Brygada Kryzys, której liderami byli Tomek Lipiński i Robert Brylewski zaczęła działalność na przełomie lat 70/80 XX wieku, proponując repertuar, który nie odbiegał od najlepszych, zachodnich wzorców. Proponowali własną odmianę punk rocka, niezwykle ambitnego w którym znalazło się miejsce na ostre, dysonansowe brzmienie, transowe rytmy, nowo-falowy chłód. Mocne teksty które były rozrachunkiem ze spuścizną PRL, kapitalnie dopełniały całości. Fantastyczna okładka, dobra produkcja, znakomity repertuar spowodowały, że ten album bez zażenowania można puszczać pod każdą szerokością geograficzną. Prawdziwy klasyk, którego nie nadgryzł ząb czasu.

 

Perfect to zespół z zupełnie innej bajki. Formacja zdobyła wręcz nieopisywalną popularność, proponując pokoleniowe hymny np.: "Nie płacz Ewka", "Chcemy być sobą", "Ale wokoło jest wesoło". "Unu" to ich trzeci album, który okazał się łabędzim śpiewem dla pierwszego składu z liderem Zbigniewem Hołdysem. Grupa czerpała pełnymi garściami z klasyki rocka (The Rolling Stones, Free, Cream), ale też ubarwiała swój repertuar elementami reggae i trzymała rękę na pulsie modnych trendów (The Police). Głównym atutem Perfectu były niesamowicie nośne melodie, które w wydaniu charyzmatycznego wokalisty Grzegorza Markowskiego robiły wrażenie muzycznych manifestów. Formacja przetrwała i z powodzeniem funkcjonuje do dnia dzisiejszego, a jej piosenki są często nadawane w radio.

"Nowa Aleksandria" Siekiery to mocno intrygująca, niełatwo dająca się zaszufladkować płyta. Liderem formacji był śpiewajacy gitarzysta Tomasz Adamski, który miał dość ekscentryczne podejście do świata. Jego specyficzne, filozoficzne deklaracje, znalazły odzwierciedlenie w tekstach na tym albumie. Dziwnym, oszczędnym słowom towarzyszy jeszcze dziwniejsza muzyka. Cold wave, punk rock, dźwięki, które dzisiaj nazwalibyśmy techno, złożyły się na ten intrygujący longplay. Muzyka trudna w odbiorze, niejasna w warstwie tekstowej, ale bezwzględnie wciągająca słuchacza w swój dziwny, słowno-muzyczny pejzaż.

Reedycje płyt zostały dokonane z niezwykłym pietyzmem, zadbano o każdy szczegół poligrafii.

Płyty winylowe kupisz na voiceshop.pl