Kooperacja wybitnego polskiego skrzypka Adama Bałdycha z wytwórnią ACT przyniosła kolejną, wspaniałą płytę. Doskonały album "Bridges" z 2015 roku doczekał się kontynuacji pod postacią kolejnego krążka firmowanego szyldem: Adam Bałdych & Helge Lien Trio. Na "Brothers" skład poszerzono o jeszcze jednego muzyka, norweskiego saksofonistę Tore Brunborga, znanego z zespołu francuskiego perkusisty Manu Katche, współpracy z m.in. Patem Metheny, Billem Cobhamem i Tordem Gustavsenem, a także świetnego autorskiego albumu "Slow Snow" (2015). Zastosowanie dodatkowego instrumentu nie zmienia jednak estetyki dźwiękowej znanej z poprzedniego albumu, a jedynie uzupełnia wypracowane przez dotychczasowy skład brzmienie o dodatkowy głos w niektórych utworach.
Dziewięć utworów wypełniających nowy album to premierowe kompozycje Adama Bałdycha oraz jazzowa transkrypcja wielkiego przeboju Leonarda Cohena: "Hallelujah". Płyta dedykowana przez skrzypka zmarłemu przed rokiem bratu Grzegorzowi, to piękny hołd i rodzaj epitafium, w którym odnajdziemy rozmaite emocje wyrażone w pięknych, kunsztownie przygotowanych kompozycjach i pełnej uczucia grze.
Mimo że muzyka robi wrażenie bardziej "surowej" i mniej "dopieszczonej" wobec zawartości poprzedniego albumu, utwory zgromadzone na "Brothers", zdają się kreować cieplejszy i bardziej nastrojowy, niemal intymny klimat. To zapewne efekt źródeł całej płyty: smutku, refleksji i zadumy, przekazanych w najpiękniejszy z możliwych sposób. Oczywiście na płycie nie brakuje momentów free jazzowych, swobodnych, atonalnych.
Utwory łączące w jazzowej formule skandynawską estetykę ze słowiańskim duchem, śmiało nawiązują do muzyki klasycznej. Tytuł "Brothers" traktować możemy, o czym pisze sam Adam Bałdych na okładce płyty, w dwójnasób; jako odniesienie się do osobistej tragedii, oraz jako wyjątkowe braterstwo panujące w zawiązanym kilka lat temu składzie. Miękkie, liryczne melodie i pomysłowe rozwiązania harmoniczne, połączone z genialnym warsztatem każdego z instrumentalistów, sprawiają że płyty można słuchać w nieskończoność.

Płyta LP wydana w klasyczny dla ACT sposób z dołączonym kodem MP3.

 

 

Płytę LP kupisz na voiceshop.pl