Drugą, prężną, polską firmą dystrybucyjną obok Mystic jest Sonic. Specjalizuje się on w różnych odmianach muzyki alternatywnej. Oto najciekawsze płyty które wprowadził na rynek polski w ostatnich tygodniach:

Sampha – „Process”

Młody brytyjski wokalista przez kilka ostatnich lat udzielał się gościnnie na płytach” Franka Oceana, Kanye Westa, Drake’a, Beyonce, Jassie Ware itd. W końcu przyszedł czas działania na własny rachunek, pod własnym nazwiskiem. Sampha Sissay proponuje nam nowoczesne dźwięki, które zahaczają o współczesne R’N’B. Jednak nic u tego muzyka nie jest proste, oczywiste, przewidywalne. To nie są piosenki z prostym schematem: intro/canto/refren. Zaskakują skomplikowane harmonie wokalne i wielowątkowość aranżacji, dziwne rozwiązania harmoniczne. Ja bym tą muzykę nazwał progresywnym popem. Sampha ma ciekawy głos, odrobinę płaczliwy, barwą przypomina Anohni/Antony Hegarty. Ta płyta dowodzi, że ocenianie muzyki przez pryzmat gatunku który ona reprezentuje nie ma sensu. „Process” to ogólnie pop, ale nie mniej wartościowy od dokonań muzyków alternatywnych czy progresywnych. Totalne zaskoczenie.

Płytę CD/LP kupisz na Voiceshop.

Catherine Graindorge/Hugo Race – „Long Distance Operators”

To cholernie niesprawiedliwe by tak znakomity muzyk jak Hugo Race był szerzej nieznany. Zaczynał z Nickiem Cavem, potem ich drogi się rozeszły. Hugo jednak nie zrobił takiej kariery jak jego sławniejszy kolega. Płyta „Long Distance Operators” została nagrana z francuską wokalistką, skrzypaczką i wiolonczelistką Catherine Graindorge. Mroczne, powolne kompozycje, prawie bez perkusyjnej pulsacji, zdominowane przez instrumenty harmoniczne urzekają majestatycznym pięknem. Na albumie nie ma nic z obecnie modnego electro, za to pełno alternatywnie brzmiącej wiolonczeli, skrzypiec, przetworzonej gitary i odrobina instrumentów klawiszowych. Chwilami klimat albumu przypomina najlepsze dokonania wytwórni 4AD. Race dzieli obowiązki wokalne z Catherine, ale piosenki zdecydowanie zyskują, gdy dominuje męski śpiew. Pięknie dołujący album.

Płytę CD kupisz na Voiceshop.

Vladimirska – „Paper Birds”

To jest dopiero egzotyczny zespół! Założyła go w Krakowie kanadyjska wokalistka i instrumentalistka Scotia Gilroy. W skład zespołu wchodzą jeszcze muzycy z Francji i Polski. Folkowo – alternatywna muzyka została bogato zinstrumentalizowana: fortepian, trąbka, saksofon, flet, dzwonki, gitara, kontrabas, perkusja. Nagrania odbyły się w plenerze w Lasku Wolskim w Krakowie po to by brzmienie płyty było jak najbardziej autentyczne. Rozrywkowa, karnawałowa, odrobinę klezmersko brzmiąca muzyka odbiegająca od schematów zwykłego rocka i popu.

Płyty CD/LP kupisz na Voiceshop.

New Gen – „New Gen”

Późną jesienią 2015 roku coś nowego wisiało nad Londynem. W powszedni dzień, w mieszczącym się w piwnicy klubie w Dalston, zbierali się ludzie, na drugi z wyprzedanych koncertów New Gen Live. Stłoczeni w małym, ciasnym miejscu, pod jednym dachem oglądali pionierów new age londyńskiej sceny urban i grime. Bonkaz, Avelino, Stormzy i Kojey Radical, stojąc ramię w ramię, prezentowali nowy materiał. Kilka ulic dalej, przy Old Street, ekipa New Gen zapraszała na „New Gen Radio”, jedną z najpopularniejszych audycji ekscytującej internetowej stacji radiowej Radar Radio. Czasami odwiedzali ich goście, jak AJ Tracey, J Hus, Ray Blk, czy Chip, kiedy indziej przez dwie godziny prezentowali dźwięki, zabierając słuchaczy w przyszłość muzyki londyńskiej. Główną postacią New Gen jest Caroline SM. Chcąc stworzyć coś ponadczasowego, zamiast przygotowywać kolejne playlisty, razem ze swoją ekipą postanowiła skupić się na płycie. Dzięki współpracy z XL, rozpychając granice gatunków, udało jej się stworzyć niekonwencjonalną muzykę.

„Podeszliśmy do płyty z takim samym nastawieniem, jak do wszystkiego innego” – tłumaczy Caroline. „Aby dać ludziom czynnik ‘co jest do cholery?’. Jak stworzyć spójną muzycznie rzecz, za którą będzie stało 17 różnych artystów? O to właśnie chodzi w New Gen. O rozpychanie granic.” I tak przez dziewięć miesięcy New Gen Studio stało się kreatywnym ośrodkiem dla najbardziej obiecujących londyńskich artystów. Znalazło się tam miejsce dla raperów, kompozytorów, osób zajmujących się miksem i realizacją, którzy współtworzyli wizję New Gen. A byli wśród nich: 67, Stormzy, Ray BLK, AJ Tracey, Nines i Avelino. Wszyscy odwiedzali to miejsce, wymieniając się pomiędzy sesjami, nadzorowanymi przez zespół produkcyjny, na czele którego stała Caroline, a w roli producenta wykonawczego wystąpił Renz. Pracując nad oryginalną muzyką, tworzyli brzmienie New Gen. „Każdy z producentów, z którym pracowaliśmy i każdy z artystów,, wkładał w to niesamowite oddanie. Łączył nas jeden cel, aby uczynić tę scenę lepszą. Moment, w którym żyjemy, jest bardzo ważny, a my chcieliśmy to dokładnie uchwycić.”

Album zapowiadał utwór ‘Ring The Alarm’, w nagraniu którego uczestniczyli Avelino i Tiggs da Author, zaś którego producentem jest Jevon. Bez wątpienia definiuje nowe pokolenie. Pokolenie New Gen. Dla wszystkich zaangażowanych w to muzyków i producentów, otwiera nowy rozdział w historii brytyjskiej muzyki.

Płytę CD kupisz na Voiceshop.

Bogusław Zajączkowski