Wielu ludzi miało obawy co do przyszłości katalogu Polskich Nagrań po wykupieniu ich przez Warner Music. Światowy potentat po zabezpieczeniu taśm, zabrał się do wydawania polskiej spuścizny muzycznej w postaci wzorcowych reedycji na CD i LP. Obok serii „Polish Jazz” regularnie ukazują się płyty z muzyką rockową i rozrywkową. W krótkim odstępie czasu pojawiły się przepięknie wytłoczone LP:

- Breakout – „Na drugim brzegu tęczy”

Do dzisiaj krytycy spierają się którą polską płytę można uznać za pierwszą, pełną manifestację estetyki rocka w rodzimym wydaniu. Prawdopodobnie to miano należy się właśnie temu albumowi. Zawiera on odlotową muzykę, która nie ustępuje najlepszym dokonaniom rocka z tzw. Zachodu, a przy okazji ma w sobie coś bardzo słowiańskiego.

Płytę LP kupisz na: Voiceshop

- SBB – „SBB”

Nie ma co się rozpisywać – to absolutny kanon polskiego rocka. Zarejestrowany koncert, stał się pierwszą płytą w dorobku formacji. Portretował jej niezwykle żywiołowe hard/jazz/rockowe oblicze. Za opis zawartości może posłużyć nazwa pierwszego utworu – „Odlot”.

Płytę LP kupisz na: Voiceshop

- Dżamble – „Wołanie o słońce nad światem”

Trochę szkoda, że ten zespół wydał tylko jedną płytę i miał sporego pecha. Wokalistą formacji był Andrzej Zaucha, którego głos idealnie pasował do jej jazz-rockowego repertuaru. Po latach ta muzyka brzmi świeżo i oryginalnie.

Płytę LP kupisz na: Voiceshop

- Krzysztof Klenczon – „Powiedz stary gdzieś ty był”

Dość kontrowersyjny album najbardziej rockowego muzyka Czerwonych Gitar.

Udany powrót Krzysztofa Klenczona na polska estradę z cyklem koncertów w 1978 r. stał się bezpośrednią przyczyną nagrania płyty „Powiedz stary gdzieś ty był”. Po sześciu latach nieobecności Krzysztof Klenczon zawitał do kraju, między 2 a 30 lipca 1978 r. poświęcając większość swego czasu występom. Jak można było dokonać nagrania w ciągu kilku dni? Ryszard Kruza – kierownik muzyczny programu estradowego „Klenczon Show” – zaproponował jak na owe czasy „eksperymentalną” metodę”. Najpierw, z powodu braku pełnych aranżacji, nagrano głos piosenkarza do jak najprostszego podkładu muzycznego tzw. „sekcji pilotującej” (perkusja, bas), a później dopiero Ryszard Kruza przystąpił do aranżacji 10 utworów. W drugim etapie nagrania „wymazano” wyżej wspomniane podkłady i dograno zaaranżowane już partie poszczególnych utworów. Tak właśnie powstała płyta, na której znajdują się dwa znane już wcześniej utwory „Dziesięć w skali Beauforta”, „Wróćmy nad jeziora” oraz osiem piosenek wówczas premierowych – wszystkie kompozycji Krzysztofa Klenczona, m.in nostalgiczna piosenka „Natalie – piękniejszy świat” napisana dla drugiej córki artysty Jacqueline – Natalie.

Płytę LP kupisz na: Voiceshop

Bogusław Zajączkowski