Różnorodność muzyki jazzowej może przyprawić o zawrót głowy. Niektórzy wykonawcy są tak odlegli od siebie, że trudno uwierzyć iż należą do tej samej, muzycznej rodziny. Jednak zawsze łączy je sztuka improwizowania, charakterystyczne tylko dla jazzu poczucie wolności i swobody. W jednym dniu 02.09.2016 roku firma Sony Music wydała dwie płyty które można umieścić w jazzowym nurcie, ale całkowicie się od siebie różnią.

Till Brönner – „The Good Life”

Ten niemiecki trąbkarz i wokalista w swojej ojczyźnie zdobył niesamowitą popularność, został nawet jurorem w lokalnej edycji programu typu talent show. Jego twórczość przywołuje na myśl dokonania legendarnego Cheta Bakera. Till specjalizuje się w nostalgicznym , bardzo melodyjnym jazzie, gdzie najważniejsze są melodie i piękne harmonie. Na jego płytach nie znajdziemy muzycznych eksperymentów z formą i brzmieniami, szalonych solówek ani wizjonerskich rozwiązań. Za to odkryjemy na nich swingujący klimat, dyskretny wokal, piękne frazy trąbki. „The Good Life” przenosi nas w cudowne czasy lat 50., gdzie panowie na co dzień chodzili w garniturach, po ulicach jeździły eleganckie limuzyny, muzyki rockowej jeszcze nie było, a w lokalach królował jazz. Piękna, nostalgiczna płyta, która powinna spodobać się każdemu, wrażliwemu słuchaczowi.

Płytę CD kupisz na: VOICESHOP

Nils Petter Molvaer – „Buoyancy”

Nils Peter Molvaer to jeden z największych nowatorów w świecie jazzu. Jego płyta „Khmer” wydana w 1997 roku wyznaczyła nowy obszar artystycznych poszukiwań w nurcie nu jazz.

Buoyancy to muzyczna podróż po muzycznych krainach pełnych nowoczesnych brzmień, odcieni i barw. W języku fińskim Buoyancy oznacza zdolność do utrzymywania się na powierzchni wody, a także pogodę ducha i prężność. Na płycie mamy nawiązania do muzyki z bliskiego wschodu, sonorystyczne eksperymenty, elektroniczne podkłady. Nad wszystkim unosi się eteryczna, nostalgiczna trąbka Molvaera, która spina wszystkie elementy w jedną całość. Album może śmiało posłuchać otwarty miłośnik nie tylko jazzu, ale także post – rocka i ambitnej elektroniki. Nils po raz kolejny udowodnił, że w muzyce jazzowej jeszcze nie powiedziano ostatniego słowa.

Płytę CD kupisz na: VOICESHOP

Bogusław Zajączkowski