Wielu malkontentów narzeka na to, że podobno w muzyce nie pojawia się już nic ciekawego, a współcześni artyści są całkowicie pozbawieni inwencji. Według mnie są w sporym błędzie. Rynek nieustannie zalewa fala wspaniałych płyt, mamy wręcz „klęskę urodzaju” interesującej muzyki, która przez brak czasu umyka nawet specjalistom.

Mój osobisty wybór interesujących płyt z ostatnich tygodni:

Klasyka:

-Anna Netrebko – „Verismo”

Piękna Anna mierzy się z kolejnymi ariami. Kolejna płyta, która potwierdza jej wielki talent.

Płytę CD kupisz na: VOICESHOP

-Johann Johannson – „Orphee”.

Ten artysta lokuje się na granicy „niepoważnego” ambientu i „poważnej” symfoniki. Muzyka tak piękna, ze słowa są zupełnie zbędne.

Płyty CD/LP kupisz na: VOICESHOP

Jazz:

-Madeline Peyroux – „Secular”

Artystka od lat czaruje niezwykłym głosem będącym skrzyżowaniem Billie Holiday z Edith Piaf. Jej muzyka lokuje się w szeroko rozumianym jazzie, ale z elementami folku, bluesa, gospel, piosenki kabaretowej.

Płyty CD/LP kupisz na: VOICESHOP

The Bad Plus – „It’s Hard”

Jazzowe trio które wyspecjalizowało się w przeróbkach znanych hitów z szeroko pojmowanego świata muzyki rozrywkowej. Muzycy nie idą na łatwiznę, oryginały poddają całkowitej dekonstrukcji – efekt końcowy jest niezwykle frapujący.

Płytę CD kupisz na: VOICESHOP

Kandance Springs – „Soul Eyes”

To może być nowa mega gwiazda w świecie pop-jazzu. Artystkę wydał label Blue Note, możliwe że powtórzy się taka sama sytuacja jak z Norah Jones. Kandance ma niesamowity dar śpiewania w jazzowym „blue” duchu, ale robi to tak, że jest łatwo przyswajalna przez odbiorców muzyki pop. W jej głosie i muzyce jest coś z brzmienia lat 80., ale poddanemu współczesnemu uszlachetnieniu. Przepiękna płyta, idealnie nadaje się na jesienne wieczory.

Płyty CD/LP kupisz na: VOICESHOP

Pop:

- Imany – „The Wrong Kind Of War”

Artystka zyskała w Polsce wielką popularność. Pop który reprezentuje bazuje na starej muzyce soulowej, dzięki czemu nabiera szlachetności. Chciałoby się więcej takich piosenek w komercyjnych rozgłośniach.

Płytę CD kupisz na: VOICESHOP

Cassius – „Ibifornia”

Francuski duet, specjaliści od muzyki dance wracają z nowym albumem po 10 letniej przerwie. Mistrzowskie połączenie synth-popu, funku, soulu, disco, hip-hopu. Duża konkurencja dla Daft Punk.

Płyty CD/LP kupisz na: VOICESHOP

Soundtrack – „Bridget Jones’s Baby”

Ścieżka dźwiękowa do filmu o najnowszych przygodach legendarnej Bridget Jones’s. Na płytę trafiły zarówno nieśmiertelne klasyki - m.in. Marvina Gaye’a, Dionne Warwick czy The Temptations, jak i współczesne nagrania takich artystów jak Ed Sheeran, Lily Allen czy Jess Glynne. Ponadto na soundtracku pojawią się premierowe single Ellie Goulding – „Still Falling For You”, a także Years & Years – „Meteorite”! Dziwne ale ten misz masz całkiem dobrze wypada.

Płytę CD kupisz na: VOICESHOP

Roosevelt – „Roosevelt”

Notka handlowa idealnie oddaje klimat tej muzyki, dlatego ją zacytuję: ‘Roosevelt’ wypełniają delikatne, halucynogenne, senne pejzaże, wywołujące poczucie melancholii, a dźwięki wznoszą się i opadają niczym fale. Album ukazuje Laubera jako dojrzałego, rozwijającego się artystę, z niezwykłym darem do instynktownego łączenia różnych dźwiękowych pejzaży. To jest płyta pokazująca silną fascynację światową muzyką taneczną, zamkniętą w wyrafinowanych strukturach klasycznej piosenki. Jeśli chodzi o inspiracje, te pochodzą z różnych miejsc i różnych dekad. Od francuskiej muzyki pop, yacht rocka z Los Angeles, hipnotycznej muzyki niemieckich pionierów spod znaku Ash Ra Tempel/Manuela Göttschinga i grupy Neu!, do klasycznej muzyki pop z lat osiemdziesiątych w wykonaniu Chic, Talk Talk czy New Order. Nie brak tu także odniesień do twórczości młodszych artystów w rodzaju Floating Points, Todda Terje i Metro Area. Wszystkie te wpływy łączą się jednak w unikalną, dźwiękową mozaikę”

Płyty CD/LP kupisz na: VOICESHOP

York – „Traveller”

Ta płyta wyjątkowo mi się podoba. Idealne połączenie muzyki rozrywkowej i ambitnej elektroniki, przywołującej dokonania największych mistrzów gatunku. Do tego dochodzą naprawdę kapitalne partie gitary. Nowy Jarre jest dobry, ale ta płyta bije go na głowę. Naprawdę!

Płytę CD kupisz na: VOICESHOP

Blood Orange – „Freetown Sound”

Płyta zakręcona jak sznurek w kieszeni. Trudno ją zaszufladkować. Nowoczesna elektronika/alternatywa/pop/soul składają się na ten interesujący krążek.

Płytę CD kupisz na: VOICESHOP

Folk;

- Dhafer Youssef – „Diwan Of Beauty And Odd”

Ten tunezyjski mistrz lutni oud miesza islamski sufizm z jazzem. Rezultat wgniata w ziemię. Muzyka przepiękna!

Płytę CD kupisz na: VOICESHOP

Bogusław Zajączkowski