Natłok ważnych, dobrych płyt jest w ostatnim czasie bardzo duży, nic dziwnego, branża muzyczna na dobre obudziła się z wakacyjnego letargu.

Oto albumy na które według mnie szczególnie trzeba zwrócić uwagę:

- Marillion – „F.E.A.R.”

To dziwne ale jak pojawia się ta nazwa od razu staje przed oczami potężny Szkot o ksywie Fish. Pierwsze płyty grupy nagrane z tym wokalistą ugruntowały pozycję tej neo progresywnej grupy, a w Polsce zostały otoczone wielkim kultem. Ale Fisha nie ma w Marillion już 30 lat, „nowy” wokalista Steve Hogarth z powodzeniem zastępuje go w roli frontmana. Nowa płyta jest fantastyczna – piękny, nowoczesny prog rock, albo po prostu ambitne piosenki podane z wielkim rozmachem, nawiązujące do największych dokonań grupy. Ciekawa jest także nazwa albumu, proszę rozszyfrować co tak naprawdę się pod nią ukrywa… ;)

Płyty CD/LP kupisz na: Voiceshop

- Kansas – „The Prelude Implict”

Amerykańska, bardzo zasłużona formacja z kręgu art. rocka, która potrafiła nadać swojej muzyce zarówno rozmach jak i niesamowitą przebojowość. Ostatnio zmienili wokalistę; Steve’a Walsha UDANIE zastąpił Kerry Livgren. Muzycy na nowym albumie bezspośrednio nawiązują do swoich klasycznych dokonań z lat 70., na szczęście pomijając bardziej popowy, nieudany okres swojej działalnosci. Jest bardzo dynamicznie, jest melodyjnie, jest klimat starego progresu, czyli otrzymujemy wymarzoną propozycję dla każdego fana grupy.

Płyty CD/LP kupisz na: Voiceshop

- Daniel Lanois – „The Prelude Implict”

Długo, bardzo długo można wymieniać płyty które wyprodukował ten niesamowity Kanadyjczyk. To właśnie on przyczynił się do rozkwitu popularności U2, mając wielki wpływ na brzmienie wielu ich albumów począwszy od „Unforgetteble Fire” (1984), przeniósł karierę Boba Dylana z równi pochyłej na artystyczne wyżyny – „Oh Mercy” (1989), współtworzył wspaniałe krążki Petera Gabriela – „Birdy” (1985), „So” 1986, „ Us” (1992), na płycie „Wrecking Ball” (1995) przedefiniował styl Emmylou Harris. Bardzo często współpracował z innym mistrzem studyjnej obróbki – Brianem Eno.

Lanois także wydaje płyty sygnowane swoim nazwiskiem. Najnowsza zawiera instrumentalną muzykę elektroniczną, pełną fantastycznych pejzaży, bez „dyskotekowego” beatu.

Płyty CD/LP kupisz na: Voiceshop

- John Scofield – „Country For Old Man”

Wspaniały gitarzysta jazzowy, który brał udział w niezliczonych projektach muzycznych, nie boi się żadnych wyzwań. Świadczy o tym nowa płyta, gdzie Mistrz na modłę jazzową przedstawia muzykę country. Niemożliwe zadanie zostało przekute w wspaniały album, pełen fajnych melodii, improwizacji i „country” luzu. „Prowincjonalna” muzyka spotkała się z „artystycznym”, miejskim jazzem – efekt fantastyczny. Niech żyje COUNTRY, niech żyje JAZZ!

Płytę CD kupisz na: Voiceshop

- Joe Bonamassa – „Live At The Greek Theatre”

Muszę to napisać – ten gitarzysta jest szalony. Niewielu jest na świecie muzyków którzy wydają swoje płyty w takim szybkim tempie. Muzyk na tej koncertówce oddaje hołd swoim mistrzom: Albertowi Kingowi, B.B. Kingowi, Frediemu Kingowi. Dużo tych Kingów… ;) Jak to u Bonamassy bywa: radosne, wirtuozerskie wykonanie blues – rockowego repertuaru urozmaiconego instrumentami dętymi i wokalnymi chórami. Album przywołuje klimat najlepszych koncertowych płyt z przełomu lat 60. i 70.

Płyty CD/LP/DVD/BLU-RAY kupisz na: Voiceshop

Airbourne – „Breakin’ Outta Hell”

Wszyscy ze smutkiem obserwujemy zmierzch legendy AC/DC: demencja Malcolma Younga, problemy z prawem perkusisty Phila Rudda i przede wszystkim odejście Briana Johnsona. Nic nie trwa wiecznie, nawet taka legenda musi kiedyś zejść ze sceny. Ważne by została przekazana pałeczka w muzycznej wymianie pokoleń. Airbourne najwyraźniej przejęli od swoich słynnych poprzedników styl i charyzmę. Wykonują hard rockowe boogie, rock’n’roll, oparte na sile gitarowych riffów, fantastycznie prostych, skandowanych wokalach i niesamowitej ekspresji. Powiem szczerze, że ich produkcja ZDECYDOWANIE bardziej przekonuje mnie niż kilka ostatnich płyt AC/DC. Malkontenci mogą zarzucić Airbourne „zrzynanie” z australijskiej legendy. Ich inspiracje są aż nadto widoczne, jednak robią to z takim polotem, że aż chce się ruszyć w szalone „pogo” przy tych niesamowitych, ciętych riffach!

Płytę CD kupisz na: Voiceshop

Acid Drinkers – „P.E.E.P. Show”

Legenda, zespół który dla rodzimego heavy metalu jest jak wzorzec słynnego metra z Sevres. Najnowsza płyta wyszła im bardzo drapieżna i ciężka. Nie ma na niej wygłupów, muzycznych żartów, tylko bardzo dużo klasycznego, ciężko brzmiącego metalu. Możliwe, że to najbardziej bezkompromisowa płyta w dorobku Acid Drinkers, jak na zespół z ponad 26 letnim stażem to świetny wynik. Weterani w najlepszej formie od lat!

Płytę CD kupisz na: Voiceshop

Bogusław Zajączkowski