Kariera Kate Bush był/jest niezykła. Artystka nagrywała rzadko, swoją twórczość promowała tylko na jednym tourne, które odbyło się w 1979 roku! Przez resztę kariery dawała tylko sporadyczne koncerty. Dlatego cały muzyczny świat w marcu 2014 roku zelektryzowała wiadomość o tym, że Angielka zaplanowała 15 koncertów w londyńskiej hali Hammersmith Apollo. Bilety rozeszły się w takim tempie (w 15 minut; witryna Bush nie wytrzymała milionów fanów, próbujących zamówić wejściówki online), ostatecznie do listy występów dodano jeszcze pięć setów.

Reakcje na koncerty Kate Bush były entuzjastyczne. Chwalono zarówno jej formę wokalną, jak i imponującą oprawę występów, przygotowaną z dokładnością do najdrobniejszego detalu. Pochwały zebrali też wspierający artystkę muzycy.
Na szczęście dla tych, którzy w Londynie być nie mogli, występy były rejestrowane, a efektem tego jest właśnie wydawnictwo "Before The Dawn". Edycja jest po prostu monumentalna: ukazała się na trzech kompaktach i czterech winylach. Kate zadbała o to, aby na kompakcie odpowiednio został oddany konceptualny charakter koncertów. Pierwsze CD kończy się utworem "King Of The Mountain", który jest pomostem dla kompozycji "The Ninth Wave" z kompaktu drugiego.
Za produkcję odpowiada Kate Bush. Artystka nie zgodziła się na żadne poprawki czy "dogrywki". Wszystko na płytach brzmi tak jak podczas koncertów. Repertuar to przekrój przez całą karierę wokalistki. Rewelacja.

Płyty 3CD/4LP kupisz na Voiceshop.

Bogusław Zajączkowski