Sting pomieszany z Peterem Gabrielem, elektroniczne pejzaże, pop na najwyższym poziomie, akustyczne piękno.

Mniej znani, młodzi wykonawcy mają duży problem by przebić się do szerszego w odbiorcy. Niestety zdarza się to bardzo zdolnym artystom, którzy wydają fantastyczne płyty. Mam tylko nadzieję, że nie będzie to dotyczyć poniższych, bardzo ciekawych wykonawców.

D.D. Dumbo – „Utopia Defeated”

Naprawdę nazywa się Oliver Hugh Perry, pochodzi z Australii, „Utopia Defeated” jest jego debiutem. Ten songwriter brzmi jak skrzyżowanie Stinga z Peterem Gabrielem. Perry ma zbliżoną barwę głosu do wymienionych postaci i podobnie myśli o muzyce. Twórczość Dumbo ze zwykłymi piosenkami łączą tylko melodie. Reszta to już wyższa szkoła kompozytorskiej sztuki. Skomplikowane rytmicznie, pogmatwane, wciągające, lekkie, ale też niepokojące pieśni przywołują klimat twórczości Petera Gabriela z okresu jego czwartej płyty. Młodzieniec opanował sztukę komponowania do perfekcji. Miesza rytmy afrykańskie, dodaje coś z klimatu muzyki z Tuvy, świetnie porusza się w świecie nowoczesnych technologii. Nie jest to jednak world music, ponieważ Dumbo zdecydowanie stawia na wokal pasujący do świata rocka, szczególnie Stinga. Teraz napiszę odważnie – ta płyta bije na głowę wszystko co słynny Anglik zrobił przez ostatnie 15 lat swojej kariery. Oliver jest naprawdę w kapitalnej formie, proszę nie przegapić teg albumu.

Płyty CD/LP kupisz na: Voiceshop

Bayonne – „Primitives”

Ten pan nazywa się Roger Sellers, pochodzi z USA i od małego fascynuje się muzyką. Debiutancki „Primitives” to muzyka elektroniczna z wokalami, które jednak zdecydowanie znajdują się na drugim planie. Bayonne potrafi przywołać najlepsze czasy elektronicznych pejzaży, ale nie zapomina, że mamy XXI wiek, dlatego umieszcza w kompozycjach nowoczesną rytmikę. Płyta powinna się spodobać zarówno fanom Tangerine Dream, muzyki filmowej jak i miłośnikom Bon Ivera oraz Steve'a Reicha!

Płyty CD/LP kupisz na: Voiceshop

How To Dress Well – „Care”

Tom Krell - tak się nazywa ten wokalista. Jego twórczość można nazwać nowoczesnym pop-soulem. Charakterystyczny, wysoki głos, nietuzinkowe, wielowątkowe kompozycje, pozytywna atmosfera, poddane starannemu, artystycznemu szlifowi. Jeżeli tak mają wyglądać komercyjne piosenki na listach przebojów to jestem zdecydowanie na tak.

Płyty CD/LP kupisz na: Voiceshop

Josienne Clarke & Ben Walker – „Overnight”

To najbardziej tradycyjnie brzmiący album spośród tutaj omawianych. Pomysł na album: gitara akustyczna, kontrabas, pianino i kobiecy wokal. To piosenki folkowe zagrane z wyczuciem, nieśpieszne, rozmarzone. Josienne przypomina nieodżałowaną Sendy Denny, zresztą cały projekt nawiązuje do twórczości mitycznego Fairport Convention. Dźwięki, które mogą cudowny sposób zrelaksować i oderwać nas od wirtualnego świata. Słuchając "Overnight" przenosimy się na pachnącą, wiosenną łąkę. Bredzę? – proszę sprawdzić samemu.

Płyty CD/LP kupisz na: Voiceshop

Bogusław Zajączkowski