Grupę Free założyli w 1968 roku: Paul Rodgers – wokal, Paul Kossoff – gitara, Andy Fraser – bas, i Simon Kirke – perkusja. Klasyczny, rockowy skład zaproponował tradycyjnie brzmiący, blues rockowy repertuar, tak jak na końcówkę lat 60. przystało. Takich zespołów było w tamtej epoce wiele, ale Free od razu wyróżniło się na ich tle. Świetny gitarzysta Paul Kossoff grał bluesowo, bardzo oszczędnie ale z rockowym ciosem, a lider Paul Rodgers czarował głosem. Natura obdarzyła wokalistę wspaniałym głosem, lekko „przybrudzonym”, zachrypniętym, mocnym ale z nutką nostalgii i smutku. Z takim frontmanem grupa musiała osiągnąć wielki sukces i tak się stało na wysokości płyty „Fire And Water” z 1970 roku. Numer „All Right Now” grała każda stacja radiowa, koncerty zasiliły „psychofanki”, zaczęto mówić o „freemanii”. Piosenka wyniosła formację na wyżyny, ale także stała się jej przekleństwem. Młodzi muzycy (gdy zaczynali każdy z nich był nastolatkiem!) nie udźwignęli sukcesu. Kłótnie, niespójna wizja co do przyszłości i repertuaru, narkotyki, alkohol, czyli niby norma w świecie rocka, dla Free były zabójcze. Nagrali jeszcze dwa studyjne i jeden koncertowy album, po czym w 1973 roku zespół przeszedł do historii. Rodgers i Kirke założyli Bad Company z nowocześniejszym, bardziej amerykańsko brzmiącym repertuarem, który podbił światowe sceny. Życie dopisało smutną puentę do historii Free. W 1976 roku podczas lotu z Los Angeles do Nowego Jorku Paul Kossoff zmarł z powodu obrzęku mózgu i płuc spowodowanych wieloletnim nadużywaniem narkotyków. Miał wtedy zaledwie 25 lat!

Płyty Free stanowią dziś absolutną klasykę blues – rocka. Szczególnie wyróżniają się: „Tons Of Sobs” (1969), Fire And Water (1970), „Live!” (1971) i „Heartbreaker” (1973). Piosenki które przeszły do historii to m.in.: „All Right Now”, „Wishing Well”, „My Brother Jake”, „The Hunter”, „I’M A Mover”, „Mr. Big”, „Heartbraker”.

Dorobek zespołu można prześledzić dzięki najnowszemu wznowieniu jego pełnej dyskografii.

Na CD, które pieczołowicie odtwarzają oryginalne wydania pojawiły się: „Tons Of Sobs”, „Free”, „Fire And Water”, „Highway”, „Live!”, „Free At Last”, „Heartbreaker” i składanka „The Free Story”.

Boks LP zawiera wszystkie powyższe płyty oprócz składanki wydane we wspaniałym, niesamowicie solidnym pudełku. Albumy prezentują się kapitalnie, a ich zawartość muzyczna jest jeszcze lepsza!

Płyty CD/LP kupisz na: Voiceshop

Bogusław Zajączkowski