Sonic – polska firma dystrybucyjna, od lat specjalizuje się w dostarczaniu nam artystów spoza głównego nurtu. Style muzyczne w ich przypadku nie mają znaczenia, liczy się tylko oryginalność wykonawców. Ostatni tydzień obfitował u tego dystrybutora w muzyczne „wynalazki”, które przywracają wiarę we współczesną muzykę.

 

Dead Can Dance „Aion”, „The Serpent’s Egg”, „Spiritcheser” – reedycje na LP.

Kolejne trzy płyty mitycznej kapeli zostały wznowione na modnym, acz staroświeckim nośniku – winylu. Muzyka zawarta na tych albumach nie jest już tak mroczna jak na wczesnych wydawnictwach grupy. Formacja poszła na nich w kierunku folku, muzyki etnicznej i renesansowej. Szczególne wrażenie robi „Aion”, którego zawartość przenosi nas w bajkowy świat muzyki dawnej, a pieśń „Saltarello” mogłaby poderwać do tańca nawet – nomen omen umarlaka. To już klasyka, niech będzie – muzyki rockowej.

 

     

  

 

Płyty LP kupisz na Voiceshop.pl

 

 

Dirty Projectors – „Dirty Projectors”

Rockowa alternatywa pochodząca prosto z Nowego Jorku. Trochę melancholii, trochę eksperymentów, przetworzonych wokali, neo- soulu, awangardy, smyczkowych aranżacji, dziwnych kompozycji. Muzyka dla ludzi poszukujących świeżych  rozwiązań brzmieniowych.

 

 

Płyty CD/LP kupisz na Voiceshop.pl

 

Francois & The Atlas Mountains – „Solide Mirage”

Francuska formacja alternatywna, która nie wydziwia, stawia na klasyczne melodie i zwarte, zdecydowane kompozycje w której dominują brzmienia elektroniczne.

 

 

Płyty CD/LP kupisz na Voiceshop.pl

 

Real Estate – ‘”In Mind”

 Ten Zespół idzie cały czas w górę zarówno pod względem artystycznym jak i komercyjnym. Nowa płyta jest najlepszym ich dokonaniem w karierze. Po rozwiązaniu zespołu R.E.M. krytycy zastanawiali się kto wypełni po nich pustkę. Real Estate poruszają się w podobnej stylistyce alternatywnego, melodyjnego rocka, niebanalnie zaaranżowanego i zagranego z pasją. Słychać u nich coś z klimatu muzyki lat 60.: The Byrds, The Beatles, Beach Boys ale oczywiście unowocześnionego, spełniającego reguły obowiązujące na współczesnych scenach. Niesamowicie relaksująca, bezpretensjonalna i niebanalna muzyka.

 

 

Płyty CD/LP kupisz na Voiceshop.pl

 

Xiu Xiu – „Forget”

 Totalnie zakręceni są ci Amerykanie. Alternatywa w ich wykonaniu jest nieprzewidywalna, bezkompromisowa i wymykająca się wszelakim schematom. To taki Captain Beefherat współczesnej muzyki. Płyta dla odważnych i znudzonych prostymi dźwiękami.

 

 

Płyty CD/LP kupisz na Voiceshop.pl

 

Julien Baker – „Sprained Ankle”

 Bardzo młoda songwriterka, wydała oszałamiającą płytę. Dziewczyna potrafi pisać niesamowite piosenki-opowieści, które okrasza grą na gitarze elektrycznej. Przypomina przy tym nieco Suzanne Vega, ale bez studyjnej, popowej obróbki. Baker wymyśla fantastyczne melodie, potrafi wytworzyć nieziemski klimat i nigdy nie wpada w banał. Jej twórczość jest minimalistyczna, ale ani przez moment nie nudzi. W czym tkwi jej siła? W naturalności, w prawdziwych emocjach w osobistym, szczerym przekazie. Jedna z najlepszych płyt wydanych w tym roku.

 

 

 Płyty CD/LP kupisz na Voiceshop.pl

 

Spoon – „Hot Thoughts”

Kolejny, współczesny zespół, który możemy określić jako rockowy, ale odbiegający od komunałów obowiązujących w tym gatunku. Grupa stawia zarówno na eksperyment jak i fajne melodie. Muzykę Spoon można porównać do malowidła z okładki albumu: mamy ogólny zarys koncepcji ale wypełnia go wiele barw, które płynnie zlewają się we frapujący kolaż.

 

 

 Płyty CD/LP kupisz na Voiceshop.pl

 

Anohni – „Paradise”

W ubiegłym roku Antony Hegarty jako Anohni wydał(a) fantastyczną płytę „Hopelessness”. Odszedł na niej od naturalnych brzmień w kierunku elektroniki. Najnowsze dzieło podtrzymuje ten kierunek. „Paradise” to epka która zawiera spektakularne utwory w których wokalista(ka) rzuca wyzwanie złu toczące współczesny świat. Obrywa się politykom, religiom, korporacjom, Anohni przypomina o ludziach którzy są współczesnymi niewolnikami. Ten artysta jest absolutnie bezkompromisowy! Naprawdę mocna, obrazoburcza muzyka.

 

 

 Płyty CD/LP kupisz na Voiceshop.pl

 

Sun Kil Moon – „Common As Light And Love Are Red Valleys Of Blood”.

Mark Kozelek to już 50. letni, amerykański bard, który niespodziewanie zyskał światową popularność dzięki płycie „Benji” wydanej w 2014 roku i okrzykniętej przez recenzentów arcydziełem współczesnej muzyki. Twórczość artysty można nazwać „reportażem z życia”. Muzyk ma niezwykły dar przedstawiania w swoich piosenkach scenek z codziennych zmagań człowieka; jego smutków i radości. Kozelek śpiewa w charakterystycznym dla siebie „zmęczonym” stylu, który idealnie podkreśla treść jego piosenek. Uproszczona muzyka oparta na perkusji i gitarach jest tylko tłem dla wynurzeń artysty. Mroczny, alternatywny new folk nie podbije list przebojów, ale czasami taka muzyka działa jak oczyszczenie.

 

 

 Płytę CD kupisz na Voiceshop.pl

 

 

 

 

Bogusław Zajączkowski