E,L&P czyli Keith Emerson - instrumenty klawiszowe, Greg Lake - wokal i Carl Palmer - perkusja to tzw. supergrupa, a słowo „super” w ich przypadku można odnieść do kilku kwestii. Grupę stworzyli muzycy którzy wcześniej występowali w bardzo znanych zespołach: The Nice (Emerson), King Crimson (Lake), Carl Palmer (Arthur Brown, Atomic Rooster), czyli mamy do czynienia z gwiazdami. Taka konstelacja talentów i ambicji nie zawsze przynosi pożądany efekt w postaci długoletniej kariery, przykładem chociażby inna supergrupa – Blind Faith. W przypadku E,L&P sprawa miała się zupełnie inaczej. Muzycy stworzyli na lata sprawnie działający kolektyw, który osiągnął wielki sukces artystyczny i komercyjny. Przenieśli muzykę rockową w stratosferę perfekcji wykonawczej, kompozytorskiej i brzmieniowej. Na ich płytach wszystko było naj: najbardziej pokręcone rockowo-symfoniczne kompozycje, najwspanialsza wirtuozeria, najbardziej dynamiczne brzmienie, najpiękniejszy głos, a do tego jeszcze dochodziły najbardziej spektakularne koncerty. Przeciwnicy grupy zarzucali jej z jednej strony przeintelektualizowanie i zbytnie odejście od korzeni rocka, albo... nadmierną wulgaryzację klasycznych utworów, które Keith Emerson często przerabiał na rockowe „dynamity”. Po latach okazało się, że muzyka proponowana przez trio zniosła próbę czasu, słucha się tego znakomicie nawet po 45 latach od chwili pierwszych edycji.

Reedycje na LP wiernie oddają oryginały wydane w 1970 i 1971 roku. Ciekawiej prezentują się podwójne CD. Pierwsze dyski zawierają remastery oryginalnych nagrań, dodatkowe krążki to kopalnia muzycznych ciekawostek.

Wydany w 1970 roku debiut "Emerson, Lake & Palmer" zawiera na dodanym dysku inne miksy i alternatywne wersje utworów. Za nowe wcielenie piosenek odpowiadają remasterujący dzieło Andy Pearce oraz Steven Wilson. W książeczce można między innymi znaleźć wywiady z nieżyjącym już Keithem Emersonem i Gregiem Lake'em autorstwa Chrisa Welcha.

„Tarkus” czyli druga płyta trio na dodatkowej płycie oprócz innych miksów utworów zawiera kompozycje; "Oh, My Father", "Unknown Ballad" oraz alternatywną wersję "Mass". W książeczce wywiady z nieżyjącym już Keithem Emersonem i Gregiem Lake'em, autorstwa Chrisa Welcha.

„Pictures At An Exhibition” dysk pierwszy to oryginalna płyta zremasterowana z oryginalnych taśm w technologii 24 Bit / HD przez Andy'ego Pearce'a. Zawiera też bonusowy utwór "Pictures At An Exhibition", zarejestrowany na żywo podczas Mar Y Sol Festival, w Portoryko, w 1971 roku. Druga płyta to koncert "Live At The Lyceum" z Londynu, z grudnia 1970 roku. Także poprawiona przez Andy'ego Pearce'a. W książeczce wywiady z nieżyjącym już Keithem Emersonem i Gregiem Lake'em, autorstwa Chrisa Welcha.

Nawet specjaliści dobrze orientujacy się w dokonaniach zespołu na nowych edycjach CD znajdą dla siebie wiele fantastycznych ciekawostek.

Płyty kupisz na: VOICESHOP

Bogusław Zajączkowski