Anna Maria Jopek buduje swoją karierę w iście imponujący sposób. Nie jest wokalistką stricte jazzową, ale ten styl jest jej chyba najbliższy. W swojej twórczości nawiązuje także do fado, folku, starych piosenek i szlagierów. Artystka szuka w tych gatunkach charakterystycznego, melancholijnego „blue” klimatu, który zawsze unosi się nad jej dokonaniami. Jej menagment potrafi "namierzyć" najważniejszych muzyków na świecie i przekonać ich do nagrywania płyt z Anną Marią Jopek. Legendarny Pat Metheny, nagrał z wokalistką płytą „Upojenie”, najnowszy krążek powstał w kooperacji z zespołem Gonzalo Rubalcaby, fantastycznym pianistą pochodzącym z Kuby.

Spośród setek starych tang i boler artyści wybrali te, które inspirują ich najbardziej m.in. "To ostatnia niedziela", "Rebeka", "Twe usta kłamią" i mogły stać się pomostem między tym co minione, światem lat 30-tych ubiegłego stulecia, a współczesną muzyką wokalną. Pomostem między kulturami - polską, kubańską, żydowską, argentyńską i amerykańską. "Kiedy pracuję z muzykami z różnych od mojej tradycji muzycznych, zawsze zachwyca mnie ich inność. To co wnoszą w nagrania staje się moim duchowym bogactwem. Zdumiewa ogrom piękną i prawdy na skrzyżowaniu kultur i ludzkich wrażliwości. Muzyka jest językiem jedności"- mówi AMJ. "Praca nad starymi tangami była magiczna. Rzadko zdarza się materiał takiej urody, nasycony i melancholią i tajemnicą i erotyką. Nagrywanie z Gonzalo to czysta mistyka. Obecność jaźni w każdej nucie uczy uważności i pokory". "Minione" produkuje i aranżuje Gonzalo Rubalcaba.

Album w najwyższym standardzie audiofilskim zrealizował wielokrotny laureat nagrody Grammy Carlos Alvarez w legendarnym studio nagraniowym The Hit Factory w Miami na Florydzie. Zdjęcia i klip do projektu zrealizował Robert "Roy" Nałęcz podczas nagrań w Miami (The Hit Factory) i w Warszawie (Apartamentowiec Cosmopolitan).

Płytę CD kupisz na Voiceshop.

Bogusław Zajączkowski