Andrzej Korzyński to postać w polskiej muzyce niezwykła, pełna sprzeczności, nieodgadniona, fascynująca. Artysta specjalizuje się sie przede wszystkim w muzyce filmowej. Jego utwory możemy usłyszeć oglądając kilkadziesiąt filmów, m.in.: "Diabeł", "Opetanie", "Szamanka" w reż. Andrzeja Żuławskiego, trylogia "Akademia Pana Kleksa", "Człowiek z marmuru", "Człowiek z żelaza", "Brzezina" w reż. Andrzeja Wajdy, "Nie ma mocnych", "Kochaj albo rzuć", "W pustynii i w puszczy".

Ale to tylko mała cząstka jego działalności. W swoim portfolio ma także projekt Franek Kimono! :) oraz autorstwo słów do przeboju disco polo "Mydełko Fa". Doprawdy szalona twórczość.

W swoich kompozycjach Korzyński miesza takie gatunki jak: klasyczna muzyka filmowa, rockowa awangarda, eksperymenty elektroniczne, jazz rock, funk/soul/disco, piosenka autorska.

Płyta "Muzyka do filmów Andrzeja Wajdy" zawiera ścieżki do obrazów: "Człowiek z żelaza", "Człowiek z marmuru", "Brzezina", "Polowanie na muchy".

W utworach kompozytor używa typowego dla siebie arsenału środków wyrazu: orkiestry, zespołu soul/disco, piosenki "partyzanckiej" "Janek Wiśniewski padł", elektro. Można dosatać od tego zawrotu głowy. Naprawdę intrygująca muzyka, należy do niej tylko podejść z dystansem i nie oczekiwać schematów rodem z Hollywood.

Płyty CD/LP kupisz na Voiceshop.

Bogusław Zajączkowski