Afghan Whigs według mnie jest najwspanialszym zespołem lat 90. XX wieku. Bredzę bo to przecież czas Nirvany i grungu? Greg Dulli z kolegami stworzył genialną formację, która nagrywała dla Sub Popu, ale ZDECYDOWANIE różniła się od innych zespołów z tej legendarnej wytórni.

Muzyka Afghan Whigs to ogólnie rzecz biorąc gitarowa alternatywa, ale nie idąca w kierunku ciężkich odmian rocka. Wyróżniała ich warstwa wokalna jakby wyjęta z muzyki soul. Instrumenty są tylko tłem, dopełnieniem dla szalonych popisów wokalisty i lidera Grega Dulli'ego. Jego ekspresja, żarliwość, energia robią gigantyczne wrażenie. Greg śpiewa dosłownie całym sobą, przeżywa, przeciąga sylaby, krzyczy, łka, brzmi jakby walczył o przeżycie. Nie trzyma się prostych melodyjek, tworzy wspaniałe, narracyjne opowieści. Muzyka podąża za nim, mamy do czynienia z prostym rockiem, który ostatecznie wypada jak jakaś symfonia.

"Black Love" to najwspanialsze dokonanie formacji, podsumowanie jej działalności. Muzyka brzmi niezwykle dojrzale, została urozmaicona dodatkowymi instrumentami (organy, wiolonczela) oraz efektami dźwiękowymi. Klimat albumu jest mroczniejszy od czarnej dziury, naprawdę niewiele jest równie posępnych albumów w dziejach rocka. Dulli dokonuje wiwisekcji udręczonej duszy, rozterek miłosnych, śmierci, osuwania się w obłęd. Najwspanialsze momenty to "Blame, Etc.", czyli schizofreniczny soul, gdzie udręczony wokalista daje z siebie dosłownie wszystko, oraz "Step Into The Light", przestrzenna piękna pieśń przynosząca odrobinę wytchnienia. "Bulletproof" to opus magnum albumu, według mnie jeden z dziesięciu najwspanialszych utworów w histori rocka. Akt nieprawdopodobnej desperacji człowieka pozbawienego złudzeń, pogrążonego w miłosnej udręce, ale nie skomlącego, tylko ze złością wyrzucającego z siebie tą całą gorycz.

Nowa, podwójna edycja na drugim dysku ma dodane fajne ciekawostki: odrzuty z sesji, zupełnie inne wersje piosenek i improwizwane jamy ze studia.

PŁYTA TO MAJSTERSZTYK, ALE OSTRZEGAM PO NIEJ MOŻNA PRZEJŚĆ NA CIEMNĄ STRONĘ MOCY I JUŻ Z NIEJ NIE POWRÓCIĆ.

Płyty 2CD/3LP kupisz na: Voiceshop.

Bogusław Zajączkowski